Vaše vozidlo volá po našich produktoch? Odkryte tajné ingrediencie pre maximálny výkon!

Kategórie

 

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Výmena brzdovej kvapaliny? S týmto návodom to zvládnete aj sami!

Zima je už takmer za nami a vonku to už skôr pripomína jar. Počas zimy dostávajú naše autá poriadne zabrať rôznymi vplyvmi počasia. Jar je ideálnym obdobím na údržbu našich vozidiel. Brzdový systém patrí k súčastiam, ktoré by ste pri jarnej údržbe nemali zanedbať. A brzdový systém to nie sú len brzdové kotúče a brzdové doštičky. Málo kto vie, že dôležitou súčasťou je tiež brzdová kvapalina, ktorá zabezpečuje bezchybné a efektívne fungovanie bŕzd. Veľa vodičov však nevie, že aj brzdovú kvapalinu je potrebné pravidelne kontrolovať a vymieňať. Ako na to? Zvládnete to aj doma? S nami určite áno!

Funkcia brzdovej kvapaliny

 

Jednoducho povedané auto dokáže úspešne zabrzdiť vďaka brzdovej kvapaline. Je dôležitá pre dobré mazanie celej sústavy, zaisťuje správnu brzdnú dráhu a chráni pred akýmkoľvek nebezpečenstvom. Vyvíja sa cez ňu tlak na brzdový pedál, ktorý ďalej cestuje cez strmene a prenáša sa na brzdové doštičky a potom na brzdové kotúče. Následne dochádza k zastaveniu otáčania kolies. Stručne povedané brzdová kvapalina pomáha hýbať dielmi v hydraulickom (brzdovom) systéme vozidla. Brzdová kvapalina okrem iného obsahuje inhibítory korózie, ktoré zabraňujú hrdzaveniu akýchkoľvek kovových komponentov v systéme.  

 

Ako často a prečo meniť brzdovú kvapalinu?

 

Brzdová kvapalina nemá neobmedzenú životnosť. Jej výmena je potrebná v pravidelných intervaloch, ktoré prevažne určuje výrobca. V prípade, že nie je určený žiaden interval, je potrebné vymeniť ju raz za dva roky alebo po prejdení 60 000 kilometrov. 

 

Brzdová kvapalina podlieha starnutiu. V prípade, že sa autom jazdí málo a brzdy nie sú dostatočne využívané, môže sa v nej hromadiť voda a kvapalina tak stráca na účinnosti. Naopak, ak s autom jazdíte veľa, tak jej neustále zohrievanie môže viesť k jej opotrebovaniu, kedy sa v nej môžu vytvárať vzduchové bubliny, dostať voda, alebo sa môže znížiť jej hladina. 

 

Absorbovanie vlhkosti môže viesť ku korózii hydraulického systému, k možnej poruche komponentov ABS a ESP a ďalším problémom znižujúcim účinnosť bŕzd. Niekedy môže dôjsť v brzdovom systéme k netesnosti. To sa najčastejšie stáva pri starších vozidlách v dôsledku opotrebovania hadíc. 

 

Kontrola brzdovej kvapaliny

 

Brzdovú kvapalinu najčastejšie nájdete v priesvitnom plastovom zásobníku. Jej hladinu tak môžete skontrolovať bez odstránenia uzáveru. Uzáver neodporúčame zbytočne otvárať, pokiaľ kvapalinu nevymieňate alebo nedolievate. Otvorený alebo netesný zásobník môže spôsobiť nasávanie vlhkosti do hydraulického systému. 

 

Výmena brzdovej kvapaliny

 

V prípade potreby výmeny brzdovej kvapaliny máte dve možnosti. Buď výmenu necháte na profesionálny servis pri bežnej prehliadke vozidla (v prípade, že má vaše vozidlo systém ABS a ESP určite prenechajte výmenu výlučne na servis) alebo si ju vymeníte sami a ušetríte nejaký ten peniaz. Ak ste sa rozhodli, že sa do toho pustíte sami, potrebujete pomoc inej osoby. Výmenu začneme zdvihnutím vozidla pomocou hydraulického zdviháka. 

 

1.     Na začiatok je potrebné otvoriť nádobku s brzdnou kvapalinou a odčerpať z nej starú pracovnú látku. Podľa odporúčaní výrobcu do nádržky dolejeme potrebné množstvo novej brzdovej kvapaliny (pozor nesmie dôjsť k zmiešaniu so starou). 

2.     Výmenu brzdovej kvapaliny začíname vždy brzdou, ktorá je najďalej. Demontujeme koleso a skontrolujeme v akom stave sú odvzdušňovacie skrutky (odporúčame ich dôkladne vyčistiť)

3.     Na odvzdušňovacie skrutky nasadíme hadičku s nádržkou, v ktorej koniec je ponorený v starej brzdovej kvapaline. Zvyšky brzdovej kvapaliny dostaneme zo systému za pomoci spoločníka. Je potrebné, aby spoločník 3x zašliapol brzdový pedál a následne ho stále držal v zošliapnutej polohe. Vy za ten čas povolíte odvzdušňovacie skrutky a necháte vytiecť zostatkovú starú brzdovú kvapalinu. 

4.     Následne je potrebné, aby spoločník začal šliapať brzdový pedál. Týmto spôsobom sa do systému dostane nová brzdová kvapalina. Keď do nádržky začne tiecť nová brzdová kvapalina (identifikujete podľa inej farby) je potrebné skontrolovať stav brzdovej kvapaliny v nádržke, poprípade doliať, aby nedošlo k zavzdušneniu systému. 

5.     Keď sa nová brzdová kvapalina dostane do systému je potrebné, aby spoločník zašliapol brzdový pedál a držal ho na podlahe. Vy v tejto chvíli zatiahnete odvzdušňovacie skrutky. 

6.     Po utiahnutí odvzdušňovacích skrutiek požiadajte spoločníka, aby zošliapol brzdový pedál. V prípade, že pedál padá k podlahe dochádza k úniku kvapaliny.

7.     Posledné body je potrebné zopakovať pri každom kolese vozidla. Nezabudnite na dopĺňanie brzdovej kvapaliny do nádržky počas vyšliapavania. Po úplnej výmene odporúčame skúšobnú jazdu či sú brzdy v poriadku

 

Chystáte sa na výmenu brzdovej kvapaliny? U nás si viete nakúpiť len tie najkvalitnejšie produkty všetkých druhov a za výhodné ceny!

Výmena brzdovej kvapaliny? S týmto návodom to zvládnete aj sami!.png
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

starostlivost-o-kabriolet.jpg

Starostlivosť o kabriolet v zime a príprava na letnú sezónu

Leto sa blíži a s ním aj výzvy pre majiteľov kabrioletov. Ako však zaistiť, aby váš milovaný kabriolet prežil zimu, na jar vás opäť privítal v plnej kráse a v letnej sezóne vám priniesol maximálny zážitok z jazdy? A aké sú špecifiká pre tento druh auta? V nasledujúcich riadkoch vám ukážeme, ako...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS