Vaše vozidlo volá po našich produktoch? Odkryte tajné ingrediencie pre maximálny výkon!

Kategórie

 

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Starostlivosť o kabriolet v zime a príprava na letnú sezónu

Leto sa blíži a s ním aj výzvy pre majiteľov kabrioletov. Ako však zaistiť, aby váš milovaný kabriolet prežil zimu, na jar vás opäť privítal v plnej kráse a v letnej sezóne vám priniesol maximálny zážitok z jazdy? A aké sú špecifiká pre tento druh auta? V nasledujúcich riadkoch vám ukážeme, ako na starostlivosť a prípravu na sezónu.

Ako vznikol kabriolet, história a najslávnejšie modely

Kabriolet ako typ auta má svoje korene už od začiatku automobilovej éry. Jeho história sa začína v prvých desaťročiach 20. storočia, keď automobiloví nadšenci a výrobcovia hľadali spôsob, ako priniesť majiteľom áut úplné nový zážitok z jazdy.

Súčasťou tohto hľadania bola snaha o vytvorenie vozidla, ktoré by ponúkalo nie len pohodlie a funkčnosť, ale aj možnosť priameho spojenia s vonkajším svetom. Práve to viedlo k vzniku kabrioletov s odnímateľnou alebo skladacou strechou a tento typ vozidla si rýchlo získal popularitu vďaka bezprostrednosti a dizajnovej príťažlivosti.

Kabriolety sa tak stali ikonami vo filmoch, na fotografiách aj v populárnej kultúre, čo im dodávalo imidž luxusu, ale aj dobrodružstva a užívania si.

Ak ide o históriu, medzi najslávnejšie modely kabrioletov patril Ford Mustang, ktorý sa stal symbolom amerického sna o slobode na otvorenej ceste. Zaujímavý bol aj elegantný „nemec“ Mercedes-Benz SL, ktorý spájal inovácie a nadčasový dizajn.

Jedným z najpamätnejších kabrioletov histórie je Porsche 911, ktoré spája výkonnosť športového auta s luxusom otvorenej strechy, čím prináša ultimátny zážitok z jazdy. Dnes už existuje pomerne široká paleta modelov kabriolet a to je aj dôvod, prečo sú čoraz viac rozšírené na našich cestách. Ako sa o ne správne starať?

Ako sa starať o kabriolet v zime na ulici? Tu sú zásady

Starostlivosť o kabriolet v zimných mesiacov si vyžaduje špeciálnu pozornosť. Prioritou je, aby bola karoséria chránená pred počasí a zachovala si svoj výkon aj vzhľad. Prvým krokom je preto dôkladné vyčistenie vozidla pred nástupom zimy. Odstráňte špinu, soľ a iné nečistoty, ktoré môžu poškodiť lak, podvozok aj strechu.

Umytie by malo byť dôkladné a to tak, aby sa odstránili všetky nánosy špiny a prachu. Po čistení aplikujte kvalitný vosk či ochranný povlak, ktorý pomôže ochrániť karosériu pred škodlivými vplyvmi Nezabudnite na dôkladné vysušenie.

K tomu využite špeciálne uteráky či osušky, ktorých textília nepoškodí karosériu, nespôsobí škrabance a zároveň zabezpečí dokonalé vysušenie povrchu.

Druhou dôležitou oblasťou ochrany v zime je strecha. Ak máte plátennú strechu, uistite sa, že je dokonale čistá a impregnovaná špeciálnymi prostriedkami, ktoré zvyšujú jej odolnosť proti vlhkosti a zamrznutiu. Pre vozidlá so skladacou kovovou strechou je dôležité zabezpečiť, aby mechanizmus skladania bol pred zimou dobre premazaný.

Ďalším kľúčovým krokom je uschovanie auta. Ak je to možné, umiestnite kabriolet na miesto chránené pred priamym snežením a vetrom. Pokiaľ ho budete musieť parkovať na ulici, zakúpte špeciálny návlek, ktorý ho pred počasím ochráni.

Príprava na letnú sezónu? Prehliadka aj umytie po zime

Príprava vášho kabrioletu na nadchádzajúcu letnú sezónu si tiež vyžaduje starostlivosť úvodnú prípravu. Tak, ako aj v predošlom prípade, začnite dôkladným umytím vozidla, aby ste odstránili akumulovanú špinu. Tento krok zlepší vzhľad vášho kabrioletu, ale tiež chráni jeho povrch. Špeciálne potom po zime umyte aj podvozok.

Po umytí je vhodné aplikovať ochranný vosk na lak kabrioletu, čo zabezpečí dlhotrvajúcu ochranu pred UV žiarením a drobnými poškodeniami. Pozornosť treba venovať aj streche, očistite ju a aplikujte vhodný impregnačný prostriedok.

Vnútorný priestor vášho kabrioletu si tiež zaslúži vašu pozornosť. Vyčistite kožené povrchy a nezabudnite na odstránenie akýchkoľvek zvyškov nečistôt, ktoré by mohli poškodiť interiér vášho vozidla. Plasty ošetrite na to určeným penovým sprejom a nezabudnite ani na sklá, najmä zvnútra. Odmastite ich a preleštite suchým papierom.

Nezabúdajte však ani ani na technickú prehliadku vášho kabrioletu. Skontrolujte stav pneumatík, brzdového systému, batérie a technických kvapalín.

Z nich sa treba zamerať na motorový olej a filter, olej do prevodovky, chladiacu kvapalinu a brzdovú kvapalinu. V prípade kabrioletov je najlepšie robiť výmeny týchto kvapalín a celkovú prehliadku auta práve pred letom a nie až pred zimou.

Kľúčová je strecha, jej čistenie aj preventívna ochrana

Kľúčovým aspektom údržby kabrioletu je starostlivosť o jeho strechu. Jej fungovanie, ale aj stav, sa najviac podpíšu na zážitku z jazdy ako aj z celého auta. Práve preto je súčasťou starostlivosti o strechu predovšetkým jej čistenie a ochrana.

Pri čistení strechy je dôležité postupovať opatrne a dôkladne, aby ste predišli poškodeniu tkaniny alebo iných materiálov. Začnite opláchnutím strechy čistou vodou, aby ste odstránili hrubé nečistoty a prach. Potom použite čistiaci prostriedok určený pre strechy kabrioletov. Riadiť by ste sa mali tým, z akého materiálu strecha je.

Napríklad Auto Finesse Rag Top Cleaner je špičkovým čistiacim prostriedkom, ktorý bol špeciálne navrhnutý na použitie plátenných striech kabrioletov.

Jeho vysoko účinná forma je schopná dôkladne odstrániť akumulovanú špinu, no súčasne neohrozí integritu ani farbu povrchu strechy. Vďaka nízko peniacej forme je tiež ľahko opláchnuteľný, čo zjednodušuje celkový proces čistenia.

Ďalším zaujímavým produktom je LIQUI MOLY 1593, ktorý je navrhnutý pre všetky druhy striech. Jeho špeciálna forma umožňuje dôkladné a šetrné čistenie, ktoré neohrozuje povrch vozidla. Použitie tohto čističa zabezpečí rýchle a efektívne odstránenie aj najtvrdších nečistôt, no zároveň bude pôsobiť ako preventívna ochrana.

starostlivost-o-kabriolet.jpg
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

hyundai-znacka.jpg

Hyundai značka: vznik, história, modely a plusy a mínusy

Poznáte autá Hyundai? Táto značka z Južnej Kórey si počas svojej viac ako 50 ročnej existencie vybudovala povesť jedného z globálnych lídrov v automobilovom priemysle. Málokto vie, že jej názov znamená „moderné časy“. Áno, inovácie a napredovanie boli to, čo túto značku vždy charakterizovalo....

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS