Pripravte sa s nami na sezónu. Sme tu pre vás a preto neváhajte s objednávkou :)

Kategórie

shoproku2022-200x200.png

ikonky-kvalita-vitaz-autodoplnky-e7314114.png

ikonky-kvalita-finalista-auto-moto-61ceca37.png

saec-new.png

Štvrtá farba na semaforoch? Novinka, ktorú vedci navrhujú zaviesť v budúcnosti!

Semafory, ktoré pomáhajú regulovať dopravu na cestách sa používajú už 155 rokov. Prvý semafor bol nainštalovaný vo Veľkej Británii na križovatke pred londýnskym parlamentom v roku 1868. Mal červené a zelené svetlo, ktorých význam už určite poznáte. V neskoršom období na semaforoch pribudla oranžová farba, ktorej význam sa líši podľa vodiča. Niekto na oranžovej pridá, aby stihol, niekto zase zastaví. Dnes sa na cestách začínajú objavovať autonómne vozidlá, pre ktoré vedci navrhujú pridať na semafory ďalšiu farbu. O akú farbu ide a aký by bol jej význam? Poďte sa spolu s nami pozrieť.

Biela farba na semaforoch

 

Čoraz častejšie sa stretávame s pojmom autonómne vozidlo, čo je jednoducho auto, ktoré dokáže šoférovať samo. S testovaním tohoto konceptu je známa najmä značka Tesla, no pracujú na nej aj iné spoločnosti. Je možné, že v budúcnosti naše cesty výraznejšie zaplní práve tento typ vozidiel. Vedci zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne preto prišli s návrhom v budúcnosti doplniť na bežných semaforoch štvrtú, bielu farbu. Nemusíte sa však obávať, štandardné farby na semaforoch ostanú aj naďalej. 

 

Koncept bieleho svetla by bol určený pre autonómne vozidlá, ktoré v budúcnosti môžu bezdrôtovo komunikovať s inými autami a dopravnou infraštruktúrou (teda aj so semaformi). Vedci zároveň rôznymi simuláciami zistili, že biele svetlo dokáže skrátiť čas jazdy cez križovatky (o 40 až 99%) a znížiť spotrebu paliva a energie. 

 

„Tento koncept, ktoré nazývame ,biela fáza', využíva výpočtovú kapacitu samotných autonómnych vozidiel (AV),“ hovorí Ali Hajbabaie, docent pre civilné, stavebné a environmentálne inžinierstvo. „Koncept bielej fázy zahŕňa aj nový dopravný signál, aby vodiči vedeli, čo majú robiť. Červené svetlá budú stále znamenať zastav, zelené stále choď a biele svetlá budú informovať vodičov, aby jednoducho nasledovali auto pred nimi.“

 

Ako by biela fáza mala v budúcnosti fungovať?

 

Vedci predstavili koncept bielej fázy na semaforoch už v roku 2020. Pôvodne mal celú komunikáciu riadiť centrálny počítač, ktorý by bol napojený na semafor. Projekt mal svoje nedostatky a preto sa na ňom ďalej nepracovalo. Nový koncept je optimalizovaný a počíta, že potrebný výpočtový výkon zabezpečia samotné autonómne autá. 

 

Ak do križovatky vstúpi niekoľko autonómnych vozidiel, aktivuje sa biele svetlo. Autonómne vozidlá vďaka komunikácii so semaforom koordinujú svoj pohyb, aby uľahčili premávku cez križovatku. Klasickým vozidlám s vodičom za volantom stačí len jednoducho nasledovať vozidlo pred nimi. Ak vozidlo pred nimi zastaví, zastavia aj oni. V prípade, že bude v križovatke viac klasických vozidiel, semafor sa prepne do štandardne známeho módu s červenou, zelenou a oranžovou farbou. Biela fáza sa spustí, keď podiel autonómnych vozidiel v križovatke presiahne 30%.

 

„Prenechanie časti riadenia dopravného toku autonómnym autám je relatívne nová myšlienka, nazývaná paradigma mobilnej kontroly,“ hovorí Hajbabaie. „Môže byť použitý na koordináciu prevádzky v akomkoľvek scenári zahŕňajúcom samoriadiace vozidlá. Myslíme si však, že je dôležité začleniť koncept bieleho svetla do križovatiek, pretože jasne informuje vodičov o tom, čo sa deje, a ako majú reagovať, keď sa blížia ku križovatke.“

 

Kedy sa biela fáza na semaforoch objaví?

 

Vedci tiež uznali, že na novú technológiu zatiaľ nie sú pripravené ani samotné autonómne autá, ani infraštruktúra. Na pilotný projekt na zavedenie do praxe vidia priestor napríklad v oblasti menších autonómnych úžitkových vozidiel (v prístavoch, skladoch a pod.). Pre tieto vozidlá je tiež dôležitá plynulosť dopravy. 

 

Zároveň je potrebné spomenúť, že vedci pri svojich simuláciách zatiaľ vynechali chodcov a cyklistov, ktorí tvoria významnú súčasť cestnej premávky. Ide však o zaujímavý koncept, ktorý by v budúcnosti mohol nájsť uplatnenie aj na našich cestách.

 

Čo si o pridaní štvrtej farby do semaforov myslíte vy? Zanechajte nám vaše postrehy a dojmy v komentároch na našich sociálnych sieťach. 

 

Štvrtá farba na semaforoch? Novinka, ktorú vedci navrhujú zaviesť v budúcnosti!.jpg

shoproku2022-300x250.png

shoproku2022-970x100.png

 

saec-new.png             ikonky-kvalita-vitaz-autodoplnky-e7314114.png

 

 

Viete kedy je ten správny čas prezuť zimné pneumatiky na letné?.jpg

Viete kedy je ten správny čas prezuť zimné pneumatiky na letné?

Vonku sa nám začína pomaly otepľovať a pre nás motoristov to znamená, že prichádza čas správne pripraviť naše vozidlo na sezónu jar/leto. Prezúvanie pneumatík zo zimných na letné patrí k najdôležitejším úkonom, ktoré je potrebné pri týchto prípravách vykonať. Slovenské zákony však neprikazujú...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.