Vaše vozidlo volá po našich produktoch? Odkryte tajné ingrediencie pre maximálny výkon!

Kategórie

 

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Rozmrazenie auta v zime: 7 tipov, ako rýchlo rozmraziť auto

Hoci sú zimy u nás už miernejšie, stále treba počítať s tým, že z času na čas klesne ortuť teplomera do hlbokého mínusu. To, že sa tak udialo, rýchlo spoznáte skoro ráno pri pohľade na ulice a parkoviská. Auto sa obvykle zmenia na ľadovú škatuľu, niekedy pokrytú aj snehom. Tu sú tipy, ako ho rozmraziť rýchlo a efektívne.

1. Ochrana čelného skla aj zrkadiel prekrytím

Najlepším riešením je prevencia a v prípade prevencii pred zamrznutím auta na ulici pomáha najviac prekrytie čelného skla a zrkadiel špeciálnou plachtou.

Fólia, plachta alebo iné prekrytie na oknách a zrkadlách poskytujú fyzickú bariéru proti námraze, snehu aj ľadu. To znamená, že ráno nemusíte stráviť čas škrabaním ľadu alebo odpratávaním snehu z okien a zrkadiel, stačí len odstrániť prekrytie z nich. Takáto prevencia má pozitívny vplyv aj na sklo, ktoré netrpí zoškrabávaním.

Rovnako tak sa znižuje opotrebenie stieračov pri odstránení zvyškov ľadu, vody alebo snehu, čo predlžuje ich životnosť. To isté platí pre zníženie spotreby paliva, pretože nemusíte ráno nechať auto dlho bežať na voľnobeh kvôli odmrazeniu skiel.

2. Ak používate rozmrazovače, skúste to už večer

Účinnou prevenciou voči tvorbe mrazu a zároveň na rýchle rozmrazenie auta je používanie rozmrazovačov. Tie možno väčšina z vás pozná ako prostriedok na okamžité rozmrazenie skiel ráno, keď chcete naštartovať, no majú aj iné použitie.

Málokto asi vie, že rozmrazovače obsahujú vo svojom zložení nielen syntetické látky pomáhajúce na rozmrazenie ľadu, ale aj látky, ktoré bránia jeho opätovnej tvorbe. V praxi to zbadáte v momente, keď pred vyrazením na cestu nastriekate rozmrazovač na okno a po zotretí stieračmi na ňom už počas cesty nevzniká námraza.

Stačí teda deň vopred aplikovať na okná a zrkadlá tento rozmrazovač už večer. Ráno keď prídete k auta, bude bez námrazy a vy môžete ihneď vyraziť.

3. Škrabka a metla musia byť okamžite po ruke

Ak už nasnežilo alebo je auto príliš zamrznuté na to, aby šlo jednoducho otvoriť, potom by ste mali ako prvé riešiť hrubé rozmrazenie karosérie a skiel.

To sa však robí ťažko v prípade, ak sú metla na sneh alebo škrabka na ľad priamo v aute, napríklad vo dverách, v kastlíku spolujazdca alebo v kufri. Dostať sa k nim totiž môže byť spojené s odprataním snehu a ľadu. Začarovaný kruh, všakže?

Preto je našim tretím tipom a zároveň dobrou praktickou radou: majte škrabku na ľad a metlu či metličku na odpratanie snehu po ruke, ideálne doma. Ráno ich potom len zoberiete po ceste k autu a rýchlo ho zbavíte nánosov snehu a ľadu. Takýmto spôsobom môžete ušetriť drahocenné minúty a energiu, ktorú by ste museli vynaložiť.

4. Ak naštartujete, tak s klimatizáciou aj ohrevom

To, že mnoho motoristov používa na rozmrazenie auta jednoduchý spôsob jeho naštartovania a následne nechania motora vo voľnobehu, je fakt. Nie je to najšťastnejšie riešenie, najmä ak ide o diesel. Ak to ale musíte robiť, aj tu si viete pomôcť.

Pokiaľ sa už rozhodnete auto naštartovať a rozmrazovať samovoľne na voľnobehu, zapnite si vo vnútri klimatizáciu a súčasne ventiláciu na predné sklo.

Zároveň s tým nastavte teplotu na čo najvyšší stupeň, aby neprišlo k efektu ochladzovania vplyvom klimatizácie. Týmto krokom docielite vyššiu účinnosť samotnej ventilácie, vysušenie vzduchu vo vnútri bude efektívne a súčasne s tým bude tento vzduch stále teplejší, ako je teplota okna. Výsledok? Rýchle rozmrazenie.

5. Rozmrazovače sú nielen na okná, ale aj dvere

Ak ide o prostriedky na rozmrazovanie, čiže rozmrazovacie spreje, roztoky a rozprašovače, môžete ich použiť nielen na okná a sklá, ale aj na dvere.

Môžete na to použiť buď univerzálne rozmrazovače na okná, prípadne špeciálne prostriedky s obsahom prispôsobeným pre zámok. Podľa konkrétneho zloženia a typu viete aplikovať rozmrazovač aj na karosériu, čiže na úplné odmrazenie dverí po celom ich obvode. Prv, než tak ale spravíte, prečítajte si informácie na obale od výrobcu.

Rozmrazovače fungujú na uvoľnenie pohyblivých častí zámkov, na narušenie štruktúry ľadu a námrazy na povrchoch a súčasne bránia opätovnej tvorbe ľadu. Výsledkom je, že ich môžete použiť nielen na okná, ale aj dvere alebo svetlomety.

6. Teplá voda ani stierače nepomôžu, naopak

Mnoho ľudí si myslí, že auto rýchlo rozmrazí, ak na sklo aplikujú teplú vodu. Opak je však pravdou, teplá voda opätovne zamrzne a riskujete aj prasknutie skla a to kvôli rozdielu v teplotnej expanzii medzi zahriatymi a nezahriatymi časťami skla.

To isté platí pre použitie stieračov na odstránenie ľadu či snehu. Jednak si môžete poškodiť stierače a zároveň tie môžu zanechať na skle škrabance.

Pre bezpečné a efektívne odmrazovanie okien je lepšie používať špeciálny rozmrazovací sprej, no ak ho nemáte po ruke, nič ešte nie je stratené. Doma si viete vyrobiť takýto rýchly rozmrazovač kombináciou studenej vody a soli, kombináciou vody a octu alebo zriedením vody a liehu v pomere 2:1 či octu a alkoholu v pomere 2:1.

7. Hneď, ako sa bude dať, vyrazte s autom na cestu

Najlepšie sa auto zahreje pri jeho prevádzke a preto je našim posledným tipom pre zimu jednoduchá rada: hneď, ako sa dá, vyrazte s autom na cestu.

Motor sa zahrieva rýchlejšie počas jazdy, než keď je auto len naštartované a stojí na mieste. Dôvodom je, že motor pri práci generuje viac tepla a teda jeho rýchlejšie zahriatie znamená lepšiu účinnosť, než keby len stálo na voľnobehu na mieste.

Zároveň platí, že kúrenie je v aute účinnejšie, keď motor dosiahne pracovnú teplotu. Počas jazdy sa zahreje rýchlejšie aj interiér. V zime však treba byť pripravení aj na možnosť, že sa to nepodarí. Preto je dobré mať po ruke štartovacie káble alebo aj domácu nabíjačku na dobitie autobatérie počas noci, aby ste ráno určite naštartovali.

ako-na-rozmrazenie-auta.jpg
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

defenzivny-sposob-jazdy.jpg

Čo to je defenzívny spôsob jazdy, techniky a zásady

Počuli ste už niekedy o defenzívnom spôsobe jazdy, no neboli ste si istí, čo to presne znamená? Defenzívna jazda je stratégia, ktorá zvyšuje bezpečnosť na cestách. Tento spôsob jazdy je založený na princípoch predvídavosti a zodpovednosti a dáva vodičom nástroje a techniky na ochranu seba i...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS