Kategórie

saec-new.png

Informácie

Poradenstvo

+421 901 712 712

On-line chat

Začnite chatovať

Reklamácie / Faktúry

+421 950 200 600


 

email.png

info@filtreaoleje.sk

van.png

Sledovanie zásielky

 

Prečo je dôležité meniť motorový olej?

Motorový olej je jedna z najdôležitejších prevádzkových kvapalín v motore. Ide o kvapalinu, ktorú treba po určitých intervaloch pravidelne meniť. Viete však, prečo je potrebné olej meniť a čo by sa stalo, ak by ste tak neurobili? Práve na to sa pozrieme v nasledujúcom článku.

Každý spaľovací motor potrebuje k svojmu životu motorový olej. Ten plní hneď niekoľko funkcií a to mazaciu, chladiacu, čistiacu, tesniacu a navyše chráni časti motora pred koróziou. Na motorový olej sa kladú vysoké požiadavky a preto je potrebné dbať na to, aby sa v motore nenachádzal starý znehodnotený olej. V opačnom prípade môže nastať niekoľko nepríjemných situácii. 

 

1.  Znížený výkon 

Pokiaľ je olej v motore starý, tak zvykne v sebe obsahovať príliš veľa pevných častíc (sadze), ktoré môžu postupom času upchať olejový filter. To následne zabraňuje obehu oleja v motore, čo vedie k zníženej pohyblivosti motorových častíc. Tým pádom sa zníži výkon motora. V niektorých prípadoch to ani nespoznáte, inokedy zase jasne cítiť, že vaše auto neťahá tak, ako kedysi. 

 

2.  Väčšia hlučnosť 

Pokiaľ je motor správne mazaný, tak jeho hlučnosť nie je vysoká. Naopak, pokiaľ sa v motore nachádza starý olej, motor je oveľa hlučnejší a to najmä pri nižších teplotách, hneď po štarte. Je možné začuť i kovové zvuky, čo môže znamenať nielen výskyt starého oleja v motore ale i jeho nedostatok. 

 

3.  Zničenie motora 

Zanedbanie pravidelnej výmeny motorového oleja môže viesť až k zničeniu motora. I keď by sa to nemalo stávať, pravda je taká, že motor spotrebúva olej. To môže byť spôsobené opotrebovanými ložiskami či tesnením na turbodúchadle ale i poškodením piestnych krúžkov, valcov či piestov. Čím je olej starší, je väčšia šanca, že sa tieto časti motora poškodia. Spaľovanie motorového oleja si môžete všimnúť aj vďaka modrému dymu vychádzajúceho z výfuku. No a pokiaľ nie je v motore dostatok oleja, dochádza k trvalému poškodeniu jeho častí, prehriatiu a následne zadretiu motora. 

 

Z vyššie uvedeného môžeme konštatovať, že zanedbaná výmena oleja môže mať katastrofálne následky, ktoré vás donútia siahnuť hlboko do peňaženky. Dávajte si preto pozor na dodržiavanie výrobcom predpísaných intervalov výmeny motorového oleja. 

Olejova vymena.jpg
 

saec-new.png

Ferrari-70-Anniversary-Maranello-17-1.jpg

75 rokov vzpínajúceho sa žrebca Ferrari

Zažili ste už takúto situáciu? Keď vašu prechádzku po meste za bežného denného ruchu vyruší nádherný zvuk silného motora? V tom momente máte oči a uši na stopkách, a zisťujete odkiaľ ide ten hluk a čo sa blíži. Obzriete sa, a po takmer prázdnej ceste vidíte prichádzať luxusné auto červenej farby...

2023_BMW_7_Series.jpg
Nové BMW rady 7

Začiatkom apríla predstavila mníchovská automobilka BMW najaktuálnejšiu...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.