Vaše vozidlo volá po našich produktoch? Odkryte tajné ingrediencie pre maximálny výkon!

Kategórie

 

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Prečo by ste mali mať v aute a garáži hasiaci prístroj?

Práca s autami a motocyklami je vo svojej podstate nebezpečná. Preto je potrebné byť vždy pripravený a vedieť zvládnuť situácie, keď sa veci vymknú z pod kontroly. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo by hasiaci prístroj nemal chýbať vo vašom aute a garáži.

Hasiace prístroje do auta sa zvyčajne dodávajú s upevňovacou konzolou, aby v aute nezavadzali a boli poriadne uchytené. To pomáha predchádzať ich poškodeniu. Mali by sa nosiť v kufri a to hneď z niekoľkých dôvodov: 

·      Núti vás vystúpiť z auta, aby ste hasiaci prístroj mohli použiť – teda nabáda vás, aby ste vystúpili z auta, namiesto toho, aby ste zostali vo vnútri auta, čo môže byť pri požiari nebezpečné. 

·      Je nepravdepodobné, že by sa poškodil pri väčšine vážnych nehôd (napríklad čelných), pričom jediným rizikom je, že do vášho auta zozadu v rýchlosti narazí iné vozidlo.

 

Aký typ hasiaceho prístroja potrebujete?

Existujú tri triedy požiarov, ktoré postihujú vozidlá v premávke, garáži či na parkovisku: 

·      Trieda A: drevo, tkanina, papier, guma (ľahko horľavé materiály)

·      Trieda B: horľavé kvapaliny ako benzín a olej

·      Trieda C: horľavé plyny, ako sú ropné plyny atď.

Suchý práškový hasiaci prístroj s hodnotením ABC vyhovie všetkým týmto scenárom; suché práškové hasiace prístroje s hodnotením BC sú taktiež v poriadku. 

Hasiace prístroje do auta majú podobnú kapacitu ako bežné hasiace prístroje, sú však kompaktnejšie. Na uhasenie väčšiny požiarov áut postačuje hasiaci prístroj s hmotnosťou 1-2 kg; ak ide o veľké auto, pickup alebo dodávku, noste so sebou 2 kg práškový hasiaci prístroj.

Jednoduchý hasiaci prístroj do svojho auta nájdete aj na našom e-shope filtreaoleje.sk

 

Ste zo zákona povinní nosiť v aute hasiaci prístroj?

Ak jazdíte na súkromnom motorovom vozidle, nemusíte mať pri sebe hasiaci prístroj, aspoň u nás na Slovensku. Ak sa však nachádzate v niektorých európskych krajinách, ako sú Belgicko, Bulharsko a Poľsko, tak si to pred cestou skontrolujte. V týchto štátoch je hasiaci prístroj súčasťou povinnej výbavy a ak by ste ho nemali, hrozí vám mastná pokuta. 

Zamestnávateľ musí splniť množstvo zákonných požiadaviek, aby zabezpečil bezpečnosť svojich zamestnancov (vodičov). Aj keď firemné vozidlá možno klasifikovať ako „pracovisko“, žiadny zákon nehovorí, že hasiaci prístroj je povinný v služobnom aute. Ak sa však vykonalo posúdenie rizika a bežné povinnosti vodiča vystavujú určité riziko požiaru, je rozumné ho mať hasiaci prístroj so sebou.

Väčšie nákladné autá a vozidlá, ktoré prepravujú nebezpečný tovar alebo chemikálie, budú mať osobitné predpisy upravujúce typ hasiaceho prístroja, ktorý musí byť prítomný v danom vozidle.

Ak máte auto, ktoré používate na preteky (okruh alebo rally), budete potrebovať hasiaci prístroj.

Ak by sme to mali zhrnúť, tak na Slovensku nie ste povinný mať hasiaci prístroj v aute, ale odporúčame to. Nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať vy alebo iný účastník cestnej premávky. Nezabúdajte na ostatné prvky povinnej výbavy. 

 

Ako uhasiť požiar motora?

Požiar motora je najpravdepodobnejším typom požiaru, ktorý zažijete vo svojom aute, pretože máte pod kapotou horúci olej a elektrický systém. Je menej pravdepodobné, že sa vznieti benzín v nádrži, pokiaľ nie je nádrž poškodená pri nehode alebo ak sa palivové potrubie neroztrhne.Taktiež existuje šanca, že horúci výfukový systém môže spôsobiť vznietenie suchej trávy, ak na nej zaparkujete. 

Ako ale uhasiť požiar motora? Problém je v zdroji kyslík. Ak máte (alebo máte podozrenie, že máte) horiaci motor, neotvárajte kapotu úplne, inak nakŕmite oheň množstvom kyslíka, čo spôsobí jeho vzplanutie. Jednoducho vypnite motor, vyklopte kapotu, prestrčte dýzu hasiaceho prístroja cez medzeru a nastriekajte čo najviac prášku do priestoru motora.

hasiaci pristroj.png
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

ochrana-auta-proti-kradezi.jpg

Ochrana auta proti krádeži: čo funguje a ako na to?

Mať doma v garáži, na parkovisku pred bytovkou alebo u seba v práci krásne auto nie je vôbec žiadna samozrejmosť. Nemáme na mysli ani tak finančný aspekt jeho kúpy, ako skôr riziko jeho krádeže. Ako ochrániť vaše auto proti krádeži, aké sú možnosti, opatrenia a technológie a ako sa najlepšie...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS