Neuveriteľné letné ponuky pre vaše vozidlo, ktoré nechcete premeškať! Sme tu pre vás a preto neváhajte s objednávkou :)

Kategórie

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Nezabudnite! Ružové vodičské preukazy čoskoro končia. Ich výmena je povinná!


Pokiaľ ste vlastníkom staršej verzie vodičského preukazu, ktorý ma podobu ružovej papierovej karty zaliatej v plastovom obale, chceli by sme vám pripomenúť, že koncom roka končí jeho platnosť. Ide o vodičské preukazy, ktoré boli vydávané v rokoch 1993 až 2004 (podľa Polície Slovenskej republiky vlastní takýto preukaz približne 650 000 vodičov motorových vozidiel). Vodiči si za výmenu preukazov budú musieť zaplatiť. Okrem toho končí aj novší typ vodičského preukazu, ktorý tiež nemal obmedzenú dobu platnosti. Aj tento doklad bude potreba vymeniť, máte na to však viac času.

Koniec ružových vodičských preukazov

 

Starým vodičským preukazom sa tiež hovorilo aj neobmedzené vodičské preukazy, pretože na rozdiel od aktuálne vydávaných dokladov nemali na sebe uvedenú časovú platnosť. Napriek tomu ich bude musieť približne 650 000 vodičov do 1. januára 2024 vymeniť. Dôvodom je smernica Európskej únie z roku 2006, na základe ktorej na Slovensku prichádza k skráteniu platnosti niektorých vodičských preukazov, ktoré budú postupne zjednotené do jedného univerzálneho typu.

 

Výmena ružového vodičského preukazu je povinná, a v prípade, že tak neurobíte, jazda s ním sa bude od roku 2024 považovať za jazdu bez platných dokladov. Vodičom s neplatným vodičským preukazom hrozí pokuta od 30 až do 100 eur. Dávajte si preto pozor a výmenu vykonajte čím skôr.

 

Končí platnosť aj ďalším dokladom

 

Na Slovensku je momentálne aktívnych až 5 rôznych typov vodičských preukazov. Okrem ružového končí platnosť aj vodičským preukazom vydávaným od mája 2004 až do januára 2013. V tomto prípade máte viac času až do roku 2032 (10 rokov).

 

Neskôr vydávané vodičské preukazy majú štandardnú platnosť 15 rokov. No výnimku majú vodiči nad 65 rokov, ich preukazy majú platnosť len päť rokov a potrebné je k nim doložiť aj platný dôkaz o zdravotnej spôsobilosti.

 

Jednotný vodičský preukaz

 

Jednotný vzor vodičského preukazu, ktorý sa na Slovensku vydáva od roku 2015, postupne dostanú všetci vodiči. Je na ňom meno, priezvisko, podpis vodiča, fotografia, miesto a dátum narodenia, dátum vydania a splatnosti, miesto vydania, číslo preukazu a skupina oprávnenia.

 

Okrem osobných údajov obsahuje jednotný vodičský preukaz aj špeciálne ochranné prvky. Ide o ochrannú podtlač, pozitívny mikrotext, opticky variabilná farba, UV grafika, priehľadný hologram, údaje a podoba držiteľa, ktoré sú vyhotovené technológiou laserového gravírovania. 

 

Za nový vodičák si zaplatíte

 

Požiadať o výmenu vodičského preukazu môžete na ktoromkoľvek oddelení dokladov okresného policajného riaditeľstva. 

„Žiadateľ je povinný predložiť vodičský preukaz o výmenu ktorého žiada, občiansky preukaz a podrobiť sa nasnímaniu tváre a podpisu. Držiteľ vodičského preukazu, ktorý dovŕšil 65 rokov, predkladá aj platný doklad o zdravotnej spôsobilosti,“ vysvetľuje hovorkyňa Ministerstva vnútra Slovenskej republiky Denisa Bárdyová.

 

Výmena vodičského preukazu nie je zadarmo. „Poplatok je vo výške 6,50 eura a nový vodičský preukaz dostane žiadateľ do mesiaca. Na požiadanie je možné vyhotoviť vodičský preukaz urýchlene do dvoch pracovných dní, pričom poplatok je v tom prípade 26 eur,“ dodáva Bárdyová.

 

Výmenu vodičského preukazu odporúčame zrealizovať čo najskôr. Na konci roka sa očakáva zvýšený nápor žiadostí o výmenu, čo môže spôsobiť dlhšie čakanie na vybavenie a nervozitu. 

 

 

 

Nezabudnite! Ružové vodičské preukazy čoskoro končia. Ich výmena je povinná!.jpg
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.