Kategórie

saec-new.png

Informácie

Poradenstvo

+421 901 712 712

On-line chat

Začnite chatovať

Reklamácie / Faktúry

+421 950 200 600


 

email.png

info@filtreaoleje.sk

van.png

Sledovanie zásielky

 

Najdôležitejšie vlastnosti motorových olejov

Motorový olej, ako neoddeliteľná súčasť motora, musí spĺňať širokú škálu požiadaviek na jeho fungovanie, a to počas celého prevádzkového intervalu. My sa v tomto článku pozrieme na niekoľko najdôležitejších vlastností motorových olejov, ktoré udávajú ich charakter.

Bod vzplanutia

Bod vzplanutia je charakteristika, ktorá má vyšší stupeň laboratórneho priemyselného využitia a ktorej veľká väčšina majiteľov automobilov nevenuje pozornosť. Teplota oleja, pri ktorej sa uvoľňované plyny zapália otvoreným plameňom. Meria sa metódou COC (clevelandská otvorená miska) alebo metódou PMCC (otvorená miska Pensky-Martens)

 

Bod tuhnutia

Najnižšia teplota, pri ktorej je olej ešte stále tekutý (pri ochladzovaní). Prah dolného bodu tuhnutia sa uvádza osobitne pre každý výrobok osobitne. Na základe teplotných parametrov sa vyberajú sezónne, letné a zimné oleje.

 

Viskozitný index

Viskozitný index je vyjadrenie odolnosti oleja proti zmene viskozity pri zmenách teploty. Čím vyššia je hodnota viskozitného indexu, tým menej sa mení viskozita pri zmenách teploty motora a tým je olej kvalitnejší. Tento údaj je možné nájsť v katalógoch výrobcov motorových olejov. Málokedy je uvedený aj na samotnom balení.

  

Kinematická viskozita

Kinematická viskozita charakterizuje tekutosť olejov pri normálnych a vysokých teplotách. Metódy stanovenia tejto viskozity sú relatívne jednoduché a presné. Štandardný prístroj sa v súčasnosti považuje za sklenený kapilárny viskozimeter, ktorý meria čas odtoku oleja pri stálej teplote. Štandardné teploty sú 40 a 100 ° C.

 

Výkonnostná klasifikácia podľa API

API klasifikácia  rozdeľuje oleje pre zážihové motory označené písmenom „S“ (Service) a vznetové motory označené písmenom „C“ (Commercial). Ďalšie písmeno vyjadruje výkonový stupeň motora. Čím je toto písmeno v abecede ďalej, tým kvalitnejší je olej.

 

Trieda SAE

Skratke SAE v preklade znamená Spoločnosť automobilových inžinierov. Ide o systém, ktorý sa používa na zatrieďovanie motorových a prevodových olejov podľa ich viskozity.

vlastnosti motorovych olejov.jpg
 

saec-new.png

Ferrari-70-Anniversary-Maranello-17-1.jpg

75 rokov vzpínajúceho sa žrebca Ferrari

Zažili ste už takúto situáciu? Keď vašu prechádzku po meste za bežného denného ruchu vyruší nádherný zvuk silného motora? V tom momente máte oči a uši na stopkách, a zisťujete odkiaľ ide ten hluk a čo sa blíži. Obzriete sa, a po takmer prázdnej ceste vidíte prichádzať luxusné auto červenej farby...

2023_BMW_7_Series.jpg
Nové BMW rady 7

Začiatkom apríla predstavila mníchovská automobilka BMW najaktuálnejšiu...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.