Leto začína v plnom prúde a preto sa postarajte o vaše vozidlo. Radi vám s tým pomôžeme!

Kategórie

ikonky-kvalita-vitaz-autodoplnky-e7314114.png

ikonky-kvalita-finalista-auto-moto-61ceca37.png

saec-new.png

Informácie

Poradenstvo

+421 901 712 712

On-line chat

Začnite chatovať

Reklamácie / Faktúry

+421 950 200 600

 

email.png

info@filtreaoleje.sk

van.png

Sledovanie zásielky

 

Najčastejšie problémy s klimatizáciou v aute

Počas letných horúcich dní sa dnes spoliehame na klimatizáciu v našich bytoch, nákupných centrách, reštauráciách či v iných budovách. Výnimkou nie sú ani autá, v ktorých je klimatizácia už akýmsi bežným štandardom. Nájdeme ju dokonca aj v nižších výbavách automobilov. Niektoré modely dokonca ponúkajú viaczónovú variantu – kedy si vedia jednotliví pasažieri nastaviť vlastnú ideálnu teplotu. Počas celého horúceho leta od klimatizácie v našich autách očakávame najmä plnú funkčnosť, ktorá zabezpečuje komfort počas jazdy. Výlet, ktorý podniknete bez funkčnej klimatizácie sa môže v lete zmeniť na nikdy nekončiacu nočnú moru. Nejde však len o komfort! Nasadnúť do rozhorúčeného a nevyvetraného auta môže byť aj životu nebezpečné, pretože hrozí prehriatie organizmu. Ak sa stretnete s niektorým z nasledujúcich problémov, neváhajte navštíviť svojho dôveryhodného mechanika.

Teplý vzduch vychádzajúci z klimatizácie

Veľa milovníkov áut zanedbáva po zimnej sezóne kontrolu a údržbu klimatizačného systému. Robia to kvôli ojedinelému používaniu klimatizácie v zime. A to je veľká chyba! Klimatizácia by sa pre správne fungovanie mala používať aj v chladnejšom období roka. Pokojne sa potom môže stať, že v prvých návaloch letných horúčav nezažijeme príjemné ochladenie, ale nepríjemný teplý vzduch vháňaný do kabíny. Príčinou môže byť zlyhanie tesnenia, hadice (čo spôsobuje únik chladiva) alebo poškodený kompresor, kondenzátor či motor ventilátora. V tomto prípade je čas riešenia problému veľmi kľúčový. Ak pociťujete podobné problémy, odporúčame zaviesť svoje vozidlo k mechanikovi k čím skôr. Rýchle konanie vám dokáže ušetriť nemalé peňažné prostriedky.

 

Sporadické chladenie

Častým problémom býva, že po naštartovaní auta sa klimatizácia rozbehne tak ako má a pociťujete prúd studeného vzduchu. Po niekoľkých minútach však dôjde k jeho ohriatiu. V tomto prípade môže byť niekoľko rôznych dôvodov prečo sa klimatizácia správa takto neštandardne. Najčastejšou príčinou je vzduch a jeho vlhkosť zachytávaná v klimatizačnom systéme. Spôsobuje to vytváranie ľadu a blokovanie expanzného ventilu. Možnými nedostatkami môže byť aj vypálená poistka, chybná spojka kompresora alebo netesnosť. Neotáľajte s návštevou servisu, pretože mechanik bude schopný nájsť vzniknutý problém a opäť rozprúdi studený vzduch. 

 

Slabé prúdenie vzduchu

Ak po spustení klimatizácie pociťujete podstatne slabšie prúdenie vzduchu, je potrebné riešiť túto nepríjemnú situáciu. Je to znamenie, že váš chladiaci systém trpí vážnym problémom. V tomto prípade môže byť na vine uvoľnená hadica, opotrebované tesnenie (mohlo dôjsť k jeho otvoreniu a to má za následok zníženie prúdenia vzduchu), zlyhanie ventilačného ventilátora alebo pleseň, ktorá sa nahromadila v jadre výparníka. Pri plesniach a baktériách ešte ostaneme. Najúčinnejšou prevenciou voči nim je pravidelné čistenie a dezinfekcia klimatizačného systému. Touto údržbou viete predísť vzniku problému slabého prúdenia vzduchu. Nakoniec keď sa tento problém prejaví neváhajte navštíviť svoj servis. 

 

Nepríjemný zápach vychádzajúci z prieduchov

Nikto z nás nemá rád v aute rôzne nepríjemné zápachy. V prípade ak z vašich prieduchov vychádza zatuchnutý zápach, môže ísť pravdepodobne o vyššie spomenuté plesne a baktérie. Na výparníku klimatizačného systému sa hromadí vlhkosť a to môže viesť k ich vytváraniu. Ak chcete výparník vysušiť odporúčame vypnúť klimatizáciu a chvíľu jazdiť len so zapnutým ventilátorom. Ďalšou príčinou nepríjemného zápachu môže byť znečistený vzduchový filter. V tomto prípade je na mieste aby ste ho vymenili a do auta prúdil čerstvý vzduch. 

 

Tipy na údržbu klimatizácie

Toto boli jedny z najčastejších problémov s klimatizačným systémom v autách. Ak im chcete predísť a predĺžiť dobré fungovanie vašej klimatizácie odporúčame nasledovné tipy:

 

  • Klimatizáciu používajte celoročne – pustite svoju klimatizáciu aspoň raz mesačne (aj mimo letnú sezónu). Znížite tým riziko zadrhnutia kompresora a odhalíte včasne prípadne problémy.
  • Približne 5 – 10 minút pred dojazdom vypnite kompresor – ide o tlačidlo A/C, týmto spôsobom sa vysuší výparník a obmedzí sa množenie plesní a baktérií v klimatizačnom okruhu.
  • Kontrola klimatizácie – ešte pred nástupom letných horúčav nechajte špecialistov skontrolovať klimatizačný systém, aby ste sa ubezpečili, že funguje správne. To vás môže upozorniť na problémy skôr ako nastúpia prvé príznaky. 

 

Pri klimatizácií je najdôležitejšia práve jej pravidelná kontrola a údržba. Keďže leto je už tu a je tu vytúžený čas dovoleniek, dajte si svoju klimatizáciu skontrolovať v servise. Cesta za hranice dokáže byť veľmi nepríjemná a nebezpečná bez funkčnej klímy

hot-weather.jpg
 

saec-new.png             ikonky-kvalita-vitaz-autodoplnky-e7314114.png

 

 

 

electro vs diesel.png

Zákaz predaja áut so spaľovacím motorom. Vieme dátum!

Žijeme v dobe, kedy už každý z nás vníma dopady klimatických zmien na náš každodenný život. Tieto zmeny výrazne ovplyvňuje, okrem iného, aj samotné cestovanie. Jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia sú letecká a automobilová doprava (automobilová doprava prispieva k...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.