Vaše vozidlo volá po našich produktoch? Odkryte tajné ingrediencie pre maximálny výkon!

Kategórie

 

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

DPF filter alebo ako dostatočnou starostlivosťou predĺžiť jeho životnosť?

DPF filter, alebo ak chcete inak filter pevných častí, dnes majú nielen naftové ale aj benzínové autá. Ide o pomerne drahú súčiastku, ktorá robí vrásky na čele mnohým motoristom. Lenže v prípade zanesenia alebo poškodenia je v tom DPF filter často nevinne. Za vysoký účet, ktorý zaplatia motoristi v servise si môžu väčšinou sami svojou zlou starostlivosťou o motor. Ako predĺžiť jeho životnosť? Skúste sa pozrieť na naše rady.

Ako funguje DPF filter?

 

DPF filter (Diesel Particulate Filter) je zariadenie, ktoré eliminuje prachové častice z výfukových plynov spaľovacích motorov. Tie vznikajú nedostatočným prehorením paliva. Pôvodne sa DPF filter montoval do dieselových motorov, kde sa stal príchodom emisnej normy Euro 5 (2010) povinnou súčasťou vozidla. Automobilový svet sa však za tú dobu posunul ďalej a dnes DPF filter môžeme nájsť aj v benzínových motoroch, čo spôsobila emisná norma Euro 6.2. Benzínové motory totiž tiež vylučujú jemné pevné častice, na ktoré sa dlhú dobu zabúdalo. Používanie DPF filtra ma pozitívny dopad na životné prostredie, pretože ak správne funguje, zamedzuje karcinogénnym látkam dostať sa do ovzdušia. 

 

Filter funguje funguje na jednoduchom princípe. Má keramické sitko, ktoré je pokryté vzácnymi kovmi (väčšinou platina alebo paládium). Na tomto sitku sa zachytávajú mikroskopické pevné častice z výfukových plynov. Keď filter dosiahne 50 až 70 % svojej kapacity a nastanú vhodné podmienky (rýchlosť, otáčky motora), spustí sa regenerácia, ktorá filter vyčistí a pripraví na ďalšie zachytávanie pevných častíc. 

 

Ako predĺžiť životnosť DPF filtra?

 

Nech sa páči tu je niekoľko rád ako zabezpečiť dlhšiu životnosť DPF filtra a tak ušetriť nemalé peniaze. Dúfame, že vám pomôžu!

 

Dôležitá je regenerácia, teda vypaľovanie DPF filtra, čo je možné iba v prípade, že sú splnené určité predpoklady (teplota, chod motora nesmie byť prerušený). Dieselovým a priamovstrekovým benzínovým motorom vyhovujú pravidelné jazdy na dlhšie trasy (diaľnica, jazda mimo obec). Pri takomto cestovaní sú splnené všetky predpoklady a teda dochádza k regenerácii DPF filtra. V prípade dieselových motorov sa spúšťa približne po každých 500 km pri benzínových motoroch po každých 100 km. V prípade, že jazdíte krátke vzdialenosti, nedochádza k spusteniu regenerácie, čo môže viezť k znehodnoteniu filtra a následnej drahej oprave.

 

Je potrebné používať kvalitné motorové oleje a včasne ich meniť, čo je základ starostlivosti o auto. V prípade DPF filtrov sú v ponuke špeciálne typy so zníženou tvorbou sadzí. Tie ako už špecifikácia napovedá znižujú tvorbu sadzí vo výfukových plynoch a tým sa predchádza zanášaniu účinnej časti filtra. Tieto oleje sú síce drahšie, no lacnejšie ako prípadná návšteva servisu s poškodeným DPF filtrom.

 

Pre správne fungovanie DPF filtrov je dôležitá aj kompletná údržba a kontrola technického stavu motora. S filtrom pevných častíc v motore súvisí množstvo mechanizmov a procesov. Je potrebné kontrolovať či motor dobre tesní a má čistý vzduchový filter. V prípade nefunkčnosti môže dopravovať do motorového priestoru viac paliva ako má, alebo ho zle spaľovať. V tomto prípade sa vytvára nadbytočné množstvo sadzí, ktoré zase skončia v DPF filtri. 

 

Pre dlhšiu životnosť odporúčame používať kvalitné palivo a prísady. To čo natankujete alebo pridáte do paliva neskôr prechádza práve DPF filtrom. Na škodu nie je ani občasné používanie aditív na dekarbonizáciu motora, ktoré sa pridávajú buď do paliva alebo do olejovej náplne. V tomto prípade tiež odporúčame siahnuť po osvedčených výrobcoch. 

 

Nakoniec neodporúčame čistenie DPF filtra tlakovou vodou alebo prúdom vody. Môže dôjsť k poškodeniu štruktúry filtra čím sa zmení protitlak, ktorý je dôležitý pre diagnostiku zanášania a riadenie regenerácie.

 

V prípade, že potrebujete poradiť s výberom kvalitného motorového oleja alebo aditív neváhajte sa obrátiť na náš team. Radi vám s výberom odborne poradíme a pomôžeme.

Diesel_particulate_filter_01.JPG
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

najlepsie-letne-pneumatiky-2024.jpg

Ako a podľa čoho vybrať najlepšie letné pneumatiky v roku 2024?

Zime sme už dávno dali zbohom a preto je najvyšší čas poobzerať sa po prezutí auta na letné pneumatiky. Aj v roku 2024 ponúka trh širokú škálu možností, preto by mal každý vodič vedieť, ako a podľa akých kritérií letné pneumatiky kúpiť. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na výber...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS