Kategórie

saec-new.png

Informácie

Poradenstvo

+421 901 712 712

On-line chat

Začnite chatovať

Reklamácie / Faktúry

+421 950 200 600


 

email.png

info@filtreaoleje.sk

van.png

Sledovanie zásielky

 

Čo spôsobuje nadmernú spotrebu oleja?

Zvýšená alebo vysoká spotreba motorového oleja často priťahuje pozornosť vodičov. Prečo tomu tak je? Majitelia automobilov chcú vedieť, čo sa dá považovať za zvýšenú spotrebu oleja, prečo sa tak deje a čo sa dá s tým robiť. Práve na to sa pozrieme v tomto článku.

Čo sa dá považovať za zvýšenú spotrebu motorového oleja?

U väčšiny motorov zodpovedá bežná spotreba oleja poklesu jeho hladiny od hornej k spodnej ryske na mierke (za celú dobu životnosti oleja). Výkonné motory pre bežnú prevádzku sú kvôli zachovaniu optimálnych parametrov navrhnuté s ambicióznejším mazaním pre lepší odvod tepla od kľúčových súčastí piestov a valcov. Tomu zodpovedá aj zvýšená spotreba oleja.

 

U väčšiny motorov V6 a V8 napríklad výrobca pripúšťa spotrebu oleja až 1 liter na 1000 km. Na 10 000 km tak môže spotreba činiť až 10 litrov, čo je zhruba 1,5-2krát toľko, než činí celý objem náplne. Výrobcovia sa v skutočnosti poisťujú. Spotreba oleja je silne závislá na prevádzkovom režime. 

Spotrebu oleja zvyšuje chod motora v otáčkach okolo menovitého výkonu. Aj v mestskom cykle s častým brzdením dochádza k nasávaniu oleja cez vodítka ventilov. V týchto režimoch tak môže spotreba oleja naozaj dosiahnuť až 1 l na 1000 km. Pri pokojnej prevádzke však môže klesnúť i na 0,1 l na 1000 km.

 

Prečo sa zvyšuje spotreba oleja? 

Zvýšená alebo vysoká spotreba oleja môže mať nasledujúce príčiny:

  • Nekvalitný olej - S týmto vám radi pomôžeme
  • Zvýšené opotrebovania súčastí piestov
  • Strata pohyblivosti stieracích krúžkov
  • Presakovanie okolo ventilových driekov
  • Chybné odvetrávanie kľukovej skrine
  • Úniky oleja
  • Prienik oleja do výfukového potrubia cez turbodúchadlo
  • Prienik oleja do chladiacej sústavy

 

Ako odstrániť nadmernú spotrebu oleja? 

To záleží od samotnej príčiny nadmernej spotreby oleja. Možno bude treba pretesniť motor, repasovať turbodúchadlo alebo v najhoršom prípade vykonať generálku motoru. Niektoré opravy by však mohli presiahnuť sumu samotného auta a preto sa odporúča olej pravidelne dolievať. Takisto môžete pozrieť naše aditíva do motorového oleja ktoré vám s týmto problémom pomôžu.

nadmerna spotreba oleja.jpg
 

saec-new.png

Ferrari-70-Anniversary-Maranello-17-1.jpg

75 rokov vzpínajúceho sa žrebca Ferrari

Zažili ste už takúto situáciu? Keď vašu prechádzku po meste za bežného denného ruchu vyruší nádherný zvuk silného motora? V tom momente máte oči a uši na stopkách, a zisťujete odkiaľ ide ten hluk a čo sa blíži. Obzriete sa, a po takmer prázdnej ceste vidíte prichádzať luxusné auto červenej farby...

2023_BMW_7_Series.jpg
Nové BMW rady 7

Začiatkom apríla predstavila mníchovská automobilka BMW najaktuálnejšiu...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.