Vaše vozidlo volá po našich produktoch? Odkryte tajné ingrediencie pre maximálny výkon!

Kategórie

 

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Americký gigant zaplatí českému vynálezcovi milióny dolárov

Americká spoločnosť Goodyear Tire & Rubber Co., ktorá je známym výrobcom pneumatík, prehrala súdny spor s českou spoločnosťou Coda Development, s.r.o. Predmetom sporu bola krádež niekoľkých obchodných patentov spomenutej českej spoločnosti. Súd však nie je stále na konci, pretože vynálezca Cod Development žiada ďalšie postihy voči americkému gigantovi. Poďte sa spolu s nami pozrieť na pozadie tohoto medializovaného konfliktu.

Koľko musí Goodyear zaplatiť

 

Americká spoločnosť Goodyear Tire & Rubber Co. musí českému vynálezcovi Františkovi Hrabalovi (Coda Development, s.r.o.) zaplatiť 64 miliónov dolárov (64,7 milióna eur). Rozhodol o tom v pondelok (19. 9.) federálny súd v meste Akron (Ohio) v Spojených štátoch. Spor sa týkal Hrabalových nápadov na samonafukovacie pneumatiky, uviedol špecializovaný server Law360, ktorý sa venuje obchodným sporom.

 

Predmet sporu

 

Porota súdu uviedla, že Goodyear si prisvojil päť z dvanástich obchodných tajomstiev vynálezcu Františka Hrabala a jeho spoločnosti Coda Development. Česká spoločnosť tak rozhodnutím súdu získala 2,8 milióna dolárov ako náhradu škody a 61,2 milióna dolárov ako represívnu náhradu za úmyselné a zlomyseľné správanie americkej spoločnosti. 

 

Goodyear sa vo svojom vyhlásení vyjadril, že je z verdiktu súdu sklamaný a určite zváži všetky svoje ďalšie možnosti. Zároveň spoločnosť uviedla, že náhrada škody by mala byť oveľa nižšia ako tá, ktorú požaduje Coda Development. Toto vyjadrenie česká strana odmietla komentovať.

 

Spor trval niekoľko rokov a dôvodom bola technológia samonafukovacej pneumatiky (známa tiež ako Self Inflating Tire – SIT). Coda Development si nechala technológiu patentovať v roku 2009 vo väčšine krajín sveta. Goodyear zase svoju technológiu nazval Air Maintenance Technology (AMT) a predstavil ju o tri roky neskôr, v roku 2012. Technológia je postavená na tom, že sa pneumatika automaticky sama dohusťuje vďaka miniatúrnej pumpičke, ktorú poháňa rotácia kolesa a vzduch z okolia. Správne nahustené koleso prispieva k bezpečnosti a životnosti pneumatík. Zároveň znižuje spotrebu paliva a emisie v doprave. 

 

Spočiatku sa uvažovalo o spolupráci

 

Česká spoločnosť uviedla, že sa František Hrabal v januári a júni 2009 stretol so zamestnancami Goodyearu. Cieľom stretnutia bola možnosť spolupráce a zavedenie jeho nápadov do výroby. Americký výrobca pneumatík následne podpísal zmluvu o mlčanlivosti, podľa ktorej mohol využiť poznatky svojich zamestnancov iba v prípade, že by uzavrel partnerstvo s českou spoločnosťou, ku ktorej reálne nikdy nedošlo. 

 

Robert Benedict (inžinier Goodyearu) však poznatky zo stretnutí využil a začal ich rozvíjať. Spoločnosť Coda Development vidí za motiváciou Benedicta presvedčenie, že daný nápad prinesie spoločnosti v nasledujúcich rokoch zisky v stovkách miliónov dolárov. Goodyear mal tiež získať na základe Hrabalových nápadov dva patenty. Kvôli týmto skutočnostiam bola americká spoločnosť a jej niekdajší inžinier žalovaný ešte v roku 2015. 

 

Menší úspech v prospech českej spoločnosti prišiel v roku 2019. Vtedy americký federálny odvolací súd District of Columbia zrušil rozhodnutie súdu prvého stupňa zamietnuť nároky Coda Development voči Goodyear za spreneveru obchodných tajomstiev a neschopnosť identifikovať skutočných vynálezcov patentu Goodyear. Odvolací súd následne vrátil vec prvostupňovému súdu, ktorý teraz rozhodol, že Coda dostane odškodné. 

 

Súd sa ešte neskončil

 

Súdny spor sa ešte neskončil. Spoločnosť Coda súd požiadala, aby k dvom patentom bolo priradené Hrabalovo meno. Požiadala tiež o vydanie príkazu, ktorý by spoločnosti Goodyear zakázal používať informácie, ktoré boli podľa českej firmy ukradnuté.

 

V jadre procesu išlo podľa právnej zástupkyne firmy Coda o to, že „miestna spoločnosť vzala nápady malého človeka a vyhlásila ich za svoje“. Goodyear sa obhajoval tým, že Hrabalovo obchodné tajomstvo bolo zverejnené v žiadostiach o patent, verejných vyhláseniach a prezentáciách. Krušné chvíle jedného z najväčších výrobcov pneumatík tak budú ďalej pokračovať a my to budeme sledovať.

pneumatiky-clanokW.jpg
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

najlepsie-letne-pneumatiky-2024.jpg

Ako a podľa čoho vybrať najlepšie letné pneumatiky v roku 2024?

Zime sme už dávno dali zbohom a preto je najvyšší čas poobzerať sa po prezutí auta na letné pneumatiky. Aj v roku 2024 ponúka trh širokú škálu možností, preto by mal každý vodič vedieť, ako a podľa akých kritérií letné pneumatiky kúpiť. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na výber...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS