Zimu máme za rohom, pomaly sa ochladieva a preto sa treba o vaše vozidlo postarať lepšie ako kedykoľvek predtým. Radi vám s tým pomôžeme :)

Kategórie

ikonky-kvalita-vitaz-autodoplnky-e7314114.png

ikonky-kvalita-finalista-auto-moto-61ceca37.png

saec-new.png

Ako vidí Volkswagen budúcnosť značky Seat?

O španielskej automobilke Seat sa v poslednom období hovorí najmä v negatívnych súvislostiach. Jej medziročné predaje sa v letných mesiacoch výrazne prepadli a značka navyše v ponuke nemá žiadne elektromobily. Elektromobilita je už vo wolfsburskom koncerne štandardnom pri všetkých koncernových značkách, ktoré pod neho patria. Do popredia sa namiesto Seatu dostáva jeho sesterská značka Cupra a tak budúcnosť španielskej automobilky nie je úplne jasná. O ďalších krokoch ma rozhodnúť samotný Volkswagen, ktorý stále nemá úplnú predstavu čo ďalej so Seatom. Poďte sa spolu s nami pozrieť na informácie, ktoré zatiaľ vieme.

Problémy a medziročný prepad predajov

 

Seat v poslednom období, ktoré bolo pre automobilový priemysel značne kritické, pocítil samé negatíva. Všetko sa to začalo čipovou a polovodičovou krízou a faktom je, že španielska automobilka v koncerne dostáva nedostatkové súčiastky ako posledná zo všetkých. Môžeme tak hodnotiť, že ju Volkswagen doslova vo svojom záujmovom rebríčku odsunul na posledné miesto. 

 

Aby toho nebolo málo, španielska automobilka aj napriek svojim atraktívnym produktom zažila v auguste na európskom automobilovom trhu medziročný pokles až o 42%. Nasledujúci mesiac čísla dopadli ešte horšie! V júly došlo k poklesu až o 45% v porovnaní s rokom 2021. Koncern a samotná značka však predpokladali, že čísla budú oveľa pozitívnejšie. 

 

Vyjadrenia Volkswagenu

 

Poslednú dobu to vyzerá ako keby Volkswagen na svoju španielsku značku zabúdal. Do popredia sa dostáva viac jeho športová a elektrická odnož Cupra, ktorá je už samostatnou značkou. V Barcelone sa preto začali obávať, že koncern značku Seat jednoducho zruší. Celú situáciu začal následne upokojovať Thomas Schäfer, generálny riaditeľ koncernu Volkswagen a člen predstavenstva Seatu. 

 

Ten sa vyjadril pre britský AutoCar následovne: „Na plánoch týkajúcich sa Seatu stále pracujeme. Nezabíjame Seat. Musíme len rozhodnúť o jeho budúcnosti. Do roku 2028 alebo 2029 je všetko v poriadku. Ide o vstupnú značku pre mladých, ktorá nám v Európe hrá do kariet, predovšetkým v Španielsku, Veľkej Británii a Rakúsku.“ Ostáva Seatu tak 6 až 7 rokov života? Zvláštne vyjadrenie v spojitosti so Seatom padlo aj na adresu stále rastúcej Cupry: „Cupra je budúcnosťou Seatu. Cupra je budúcim znovuobjavením Seatu. Cupra bude ešte rýchlejšie smerovať k elektrifikácii.“Z týchto vyjadrení však nie je úplne jasné čo čaká španielsku automobilovú značku. 

 

„Značka mobility“?

 

Existencia Seatu po boku Cupry, ktorá vyrába elektrické automobily, veľmi nedáva zmysel. Zároveň aj zelená politika Európskej únie je voči spaľovacím motorom nekompromisná. Schäfer však pre britský magazín naznačil, že sa Seat môže pretransformovať na poskytovateľa mobilných riešení (car-sharingová spoločnosť). Pomenoval to ako „značka mobility“. V podobnom duchu funguje aj novozaložená spoločnosť Reanult Mobilize.

 

Možnú budúcnosť značky mohol naznačiť koncept Seat Minimo (elektrická štvorkolka), ktorý bol predstavený v roku 2019. Koniec koncov elektrická budúcnosť čaká aj Seat, no pravdepodobne s trocha inak nastavenou stratégiou ako v prípade ostatných koncernových značiek. Tie by sa aj naďalej mali sústrediť na výrobu a predaj štandardných elektrických automobilov. V Seate sa predpokladá, že by portfólio časom tvorili aj elektrické skútre. 

 

Konečný osud tejto v minulosti obľúbenej značky ukáže až čas a samotné kroky materského koncernu. Nechajme sa prekvapiť, no dúfame, že Volkswagen nepristúpi k úplnému zrušeniu Seatu. A čo si myslíte vy? Dajte nám vedieť váš názor!  

 

 

 

19d590523d9dbf07f144c8e20871170c.jpg
 

saec-new.png             ikonky-kvalita-vitaz-autodoplnky-e7314114.png

 

 

 

AutoBest 2023. Poznáme finalistov!.png

AutoBest 2023. Poznáme finalistov!

Pomaly sa nám blíži záver roka 2022, ktorý sa pre automobilový svet niesol v znamení rôznych kríz a negatívnych udalostí. Ako každý koniec roka automobilové značky hodnotia svoje predaje a nastavujú stratégiu na nasledujúci rok. Na hodnotenie toho najlepšieho vozidla slúži prestížna anketa...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.