Vaše vozidlo volá po našich produktoch? Odkryte tajné ingrediencie pre maximálny výkon!

Kategórie

 

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Ako správne umyť auto v samoobslužnej umyvárni

Vzhľad auta je vizitkou každého vodiča a preto je dôležité mu venovať dostatočnú pozornosť, napríklad takým umývaním. Karoséria vášho vozidla je vystavovaná hmyzu, prachu, peľu, vtáčiemu trusu, priamemu slnku či prehánkam. Tieto vplyvy spôsobujú horšiu kondíciu a skracujú životnosť laku a úmerne znižujú hodnotu vozidla. Umývaním, starostlivosťou a ošetrovaním karosérie viete všetkým týmto nežiadúcim „výsledkom“ predísť. Aké sú možnosti? Dnes už existujú vyspelé automatické umývacie linky, ktoré sú stále najmenej šetrným spôsobom umývania. My odporúčame využívať samoobslužné ručné umyvárne alebo auto vlastnoručne umyť. Dnes sa spolu pozrieme ako správne umyť auto v ručnej umyvárni a verte, že to nie je žiadna veda!

Pripravte sa na umývanie

V prípade, že sa na umytie vášho auta rozhodnete pre samoobslužnú ručnú umyváreň, budete ako prvé potrebovať dostatok hotovosti. Odporúčame si zobrať mince v hodnote 4-5 eur. Bankovky si poprípade viete rozmeniť v meniacom automate alebo na čerpacej stanici, ktorá je častokrát v blízkosti umyvárne. So sebou si viete zobrať aj vlastné čistiace prostriedky ako je šampón, aktívna pena, prostriedok na čistenie diskov či vosk, ak to umyváreň nezakazuje. 

 

Keď zaparkujete svoje auto v umývacom boxe zamerajte sa najprv na umývanie kolies a diskov. Nastriekajte čistiaci prostriedok na disky a nechajte ho pôsobiť. Na dôkladnejšie vyčistenie viete použiť aj kefu alebo špongiu na umývanie auta. Neodporúčame nimi potom umývať samotnú karosériu, aby ste si nepoškriabali lak. Nakoniec kolesá opláchnite silným prúdom vody. 

 

Teraz môžete prejsť na samotnú karosériu, ktorú umývajte pri každom úkone od vrchu smerom nadol. Musíte si zároveň uvedomiť, že auto sa vždy umýva väčším množstvom vody. Najprv použite väčší tlak vody, čím sa zbavíte najhrubšej špiny, prachu a ďalších nečistôt. Dajte si pozor na príliš silný tlak a adekvátnu vzdialenosť aby nedošlo k poškodeniu laku. Po zimnom období môžete vystriekať aj podvozok aby ste zmyli nahromadenú soľ, ktorá by vám mohla spôsobovať koróziu.

 

Aktívna pena v akcii

Niektoré umyvárne ponúkajú možnosť šampónu. Nie je na škodu si zobrať aj vlastný, ktorý si môžete zakúpiť aj u nás za skvelé ceny (dokonca aj šampón s voskom, ktorý dodá vášmu laku aj krátkodobú ochranu). Auto šampónujete ešte pred aktívnou penou, pretože dokáže uvoľniť hrubú špinu. Tak ako v prvom prípade začínate od vrchnej časti vozidla smerom nadol. Šampónujte citlivo aby nedošlo k poškriabaniu laku.

 

Po tom čo ste naniesli šampón, by mala nasledovať aktívna pena. Aktívnu penu striekajte dôkladne na celé auto, pretože vám pomôže odstrániť zostatkovú špinu. Na kefu, ktorou penu nanášate, si dajte pozor a prezrite či je naozaj čistá. Mohlo byť pred vami umývané viac znečistené vozidlo, ktorého majiteľ zanechal na kefe rôzne nečistoty. Poprípade odporúčame si zobrať vlastnú mäkkú a čistú špongiu, kedy máte istotu, že vám lak nepoškriabe žiadna nečistota. Ani na špongie sme nezabudli a viete ich nájsť na našom online shope. Penu nanášajte jemnými pohybmi s minimálnym tlakom. Výhodou hustej peny je, že prejde do všetkých zákutí karosérie a odstráni všetku povrchovú špinu. 

 

A ideme oplachovať a sušiť

Po tom čo aktívna pena splní svoju úlohu je potrebné vozidlo opláchnuť. Najprv obyčajnou vodou, no dajte si pozor na vysoký tlak a bezpečnú vzdialenosť. Malá rada – prvé sekundy odpúšťajte hadicu mimo auta, pretože v nej môžu byť ešte zostatky šampónu. Auto opláchnite poriadne aby na ňom nezostali žiadne zvyšky peny. Potom je na rade oplach mäkkou osmotickou vodou (špeciálne upravená a demineralizovaná voda), ktorá po vysušení nezanechá na laku žiadne nechcené biele fľaky.  

 

Nakoniec môžete na karosériu aplikovať tekutý vosk, ktorý zanechá na aute hydrofóbnu ochrannú vrstvu. Voskom vytlačíte zvyšky vody z mikro poškodení laku. Zároveň dá vášmu autu lesk a šmrnc. Po aplikácii vosku je potrebný ešte ďalší oplach osmotickou vodou, aby ste zmyli zvyšky vosku.

 

Posledným krokom pred vašou jazdou v umytom aute je sušenie. Ak vás už umývanie nebaví viete autom vybehnúť na cestu a pri vyššej rýchlosti kvapky vody sfúknuť. Ak ste zodpovednejší existujú dve rôzne možnosti, ktoré vám odporúčame. Ide o prikladanie alebo ťahanie. Prikladanie je šetrnejší ale zato zdĺhavejší proces, pri ktorom prikladáte uterák na karosériu. Ťahanie je potom rýchlejší a menej náročný proces, pri ktorom viete použiť uterák alebo jelenicu (pozor musí byť vlhká!). Po vysušení je umývanie za vami a vy sa môžete vydať na cestu so svojím čistým krásavcom.

 

A ako často umývať auto? To je veľmi individuálna otázka, na ktorú nie je jednoznačná odpoveď. Na to ako často umývať auto má vplyv veľa faktorov a to ročné obdobie, prostredie či to kde máte auto zaparkované. My odporúčame aspoň raz za dva týždne. Ak považujete umývanie za formu relaxu alebo ste príliš veľký puntičkár môžete, umývať aj častejšie. Ako to máte vy? Podeľte sa s nami o váš pohľad a skúsenosti na našich sociálnych sieťach. 

4339fbe62fcf432ab5930e41b8619321.jpg
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

citroen-znacka.jpg

Citroën značka: jej vznik, historické modely a súčasnosť

Od revolučných začiatkov v rukách André Citroëna v roku 1919 až po dnešné moderné dizajny, značka Citroën neustále definuje inováciu a štýl v automobilovom priemysle. Každý model nosí pečať jeho dedičstva a aj preto sa Citroën stal synonymom pre kreativitu a technologický pokrok. Čo všetko ponúka...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS