Vaše vozidlo volá po našich produktoch? Odkryte tajné ingrediencie pre maximálny výkon!

Kategórie

shoproku-200x200.png

 

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Aké sú najčastejšie priestupky a pokuty v cestnej premávke?

Pravidlá cestnej premávky sú učené na to, aby bola zabezpečená jej plynulosť a bezpečnosť. Z času na čas sa však každému môže stať, že ich občas poruší, či už nevedome alebo aj vedome. Aby ste vedeli, do čoho v takomto prípade idete a čo vám za to hrozí, v tomto článku si uvedieme niektoré príklady priestupkov a pokút, ktoré vás čakajú.

Prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti

Zrejme najčastejším priestupkom, ktorý sa môže podariť každému šoférovi, je prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. V rámci tejto kategórie pritom najviac záleží na tom, či ide o prekročenie v obci alebo mimo nej, podľa toho sa líšia pokuty.

Za prekročenie rýchlosti však nemusíte dostať nevyhnutne iba pokutu. Ak ju prekročíte do 6 km/h, tak v obci ako aj mimo nej to polícia rieš iba napomenutím.

Pokuta do 20 € však už hrozí v prípade prekročenia rýchlosti v obci do 10 km/h, v prípade cesty mimo obce to platí pre prekročenie do 15 km/h. Vyššia sankcia, do 40 €, platí v obci pri prekročení rýchlosti do 15 km/h a mimo obce do 25 km/h. Ak v obci pôjdete rýchlejšie o 20 km/h alebo mimo nej o 30 km/h, môžete dostať pokutu do 50 €.

Prekročenie v obci o 25 km/h a mimo nej o 30 km/h je už ale omnoho drahšie a to s pokutou až do 130 €. Najvyššiu pokutu a to až 800 € na mieste, dostanete pri prekročení rýchlosti v obci o viac ako 60 km/h a mimo obce o viac ako 70 km/h.

Porušenie niektorých povinností týkajúcich sa vodiča

Veľmi častým priestupkom je aj šoférovanie bez potrebných dokladov, čo je priestupok pokutovaný sumou 20 €. Tam však pokuty v tejto oblasti iba začínajú.

Oveľa viac dostanete v prípade, ak budete používať telefón alebo iné podobné zariadenie bez systému handsfree, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 150 €. Rovnakou sumou je pokutované aj ohrozenie chodcov na chodníku, pri odbočovaní, pri vchádzaní na cestu a pri otáčaní alebo pri cúvaní. Taká istá pokuta je aj za ohrozenie cyklistov.

Ak by ste náhle znížili rýchlosť alebo zastavili a nemáte k tomu žiadny dôvod, ktorý by bol podmienený bezpečnosťou cestnej premávky, môže vám policajt udeliť pokutu do výšky 40 €. To isté platí aj pre bezdôvodné zastavenie na priechode pre chodcov či cyklistov.

Pokuta 30 € je za prekážanie v jazde rýchlejšie idúcim vozidlám a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky a to tak v obci, ako aj mimo nej. Pokiaľ by ste naopak niekoho takého stretli vy ako vodič a ponáhľali by ste sa, predchádzajte pomalšie auto bez hanlivých gest. Neudržanie nervov na uzde je totiž priestupkom s pokutou do 40 €.

Nesprávny alebo nebezpečný spôsob jazdy

Treťou kategóriou prehreškov na cestách, ktorým sa väčšina motoristov nevyhne, sú tie, ktoré súvisia so spôsobom jazdy, či už nesprávnym alebo rovno nebezpečným. Najčastejším priestupkom je predchádzanie iného vozidla tam, kde je to zakázané.

Štandardná pokuta za takýto spôsob jazdy je 100 €. Pokiaľ však pri tom obmedzíte alebo dokonca ohrozíte iného účastníka cestnej premávky, pripravte si 150 €.

Rovnakou sumou sa pokutuje predchádzanie cyklistu, ktorého počas manévru ohrozíte. Do kolíznej situácie sa môžete dostať aj pri odbočovaní bez toho, aby ste o tom dali vedieť znamením, čiže smerovkou. Štandardná pokuta za tento priestupok je vo výške do 30 €, ak však prišlo k ohrozeniu iných vodičov, najmä za vami, je to až 50 €.

Za nedanie prednosti pri odbočovaní vľavo alebo vpravo na križovatke je pokuta do 60 €. Pokiaľ prišlo k ohrozeniu iných účastníkov cestnej premávky, pokuta je až do 100 €. Za nedanie prednosti električke križujúcej váš smer jazdy je pokuta 60 €.

Zastavenie, státie či nesprávne otáčanie a parkovanie

Pokuty vás neminú ani v prípade, ak budete stáť, parkovať alebo zastavíte tam, kde nemáte. Ak zastavíte na obojsmernej ceste v protismere vľavo, musíte si pripraviť 30 €. Ak pri tom nezostal voľný aspoň jeden 3 m jazdný pruh, bude pokuta 40 €.

Ak zastavíte tak, že niekto iný nebude môcť vyparkovať zo svojho miesta, je pokuta ešte vyššia. V blokovom konaní riešenom na mieste si preto pripravte 50 €.

Pokiaľ budete pri vychádzaní od okraja cesty, od chodníka alebo z vášho parkovacieho miesta neopatrný a príde k ohrozeniu iných účastníkov cestnej premávky, môžete dostať pokutu až 50 €.  Za otáčanie a cúvanie tam, kde je to zakázané, je pokuta 40 €.

Osobitným priestupkom, ktorého platí je od 1.10.2023, je porušenie zákazu zastavenia a státia motorových vozidiel na chodníkoch. V prípade, že to dopravné značenie výslovne nepovoľuje, platí tento zákaz celoplošne na území celej Slovenskej republiky. Jeho porušenie nie je vôbec lacná záležitosť, pokuta môže byť až do výšky 150 €.

Povinnosti týkajúce sa jazdy a auta v zimnom období

To, že v zime používame zimné pneumatiky či zimné reťaze, je pre väčšinu motoristu samozrejmosť, no možno neviete, že za ich nepoužitie hrozí pokuta. Áno, presne tak, vyhláška o premávke na cestných komunikáciách na to pamätá a to predovšetkým pre zimné obdobie v rozmedzí od 15. novembra do 31. marca, ale nielen pre toto obdobie.

Ak ide o motorové vozidlá triedy M1 alebo N1, pre ne platí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, takéto motorové vozidlo musí byť na všetkých nápravách vybavené pneumatikami určenými na jazdu na snehu.

Ide o pneumatiky označené symbolom horského štítu so snehovou vločkou, symbolom snehovej vločky v horskom štíte s tromi vrcholmi alebo o pneumatiky s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S“. Ak by ste ich nemali obuté, dostanete pokutu vo výške 40 €. Pre vozidlá M2, N2, M3 a N3 musí byť takto vybavená aspoň jedna hnacia náprava.

Pamätať treba aj na očistenie auta od snehu a ľadu, pokiaľ tak nespravíte, riskujete pokutu vo výške 40 €. Pozor, očistiť musíte nielen auto, ale aj náklad na ňom.

najcastejsie-priestupky-a-pokuty-v-cestnej-premavke.jpg

shoproku2023-300x250.png

shoproku2023-970x100.png

 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

sezona-f-1-formula-2024.jpg

Začína nová sezóna F1. Čo v roku 2024 Formula 1 prinesie?

S blížiacim sa štartom nového ročníka F1 je celý svet motoršportu v očakávaní sezóny 2024. Tá štartuje už dnes a sľubuje nielen návrat legendárnych okruhov a súbojov na špičke technologického pokroku, ale snáď prinesie aj nečakané obraty, strategické majstrovstvá a rozvoj talentov, ktoré môžu...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.