Nenechajte vaše vozidlo mrznúť! Pripravte svoje vozidlo na zimu s nami a postarajte sa o neho. My vám radi pomôžeme :)

Kategórie

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Zmena, ktorá poteší všetkých vodičov! Nové EVČ už od roku 2023

Motoristov okrem noviniek, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť a plynulosť na našich cestách čakajú od januára 2023 ďalšie zmeny! Môžeme sa tak tešiť na menej byrokracie na inšpektorátoch a na nové tabuľky s evidenčným číslom. Nové EVČ si vodiči budú môcť nechať aj na celý život vozidla. Okrem toho sa dočkáme aj konca tradičného rozdeľovania a kritizovania motoristov podľa skratiek okresov, ktoré sú na aktuálnych tabuľkách EVČ. Novelou totiž tieto skratky končia. Prečo tieto zmeny a čo na to analytici?

Zmeny mali prísť skôr

 

Avizované zmeny mali prísť do platnosti už tento rok v marci. Poslanci sa však rozhodli tento návrh presunúť. Podľa všetkého dôvodom mali byť financie. “Tento presun urobili potajme kolegovia z ministerstva dopravy pretože nemali pripravené financie a systémy. Pevne však verím a dúfam, že tieto zmeny, ktoré výrazne pomôžu motoristom, budú platné od januára 2023,” vysvetlil pre denník Plus Jeden deň jeden z navrhovateľov Marián Viskupič.

 

Zmeny v tabuľkách s EVČ

 

Tlačový odbor Ministerstva vnútra Slovenskej republiky informoval TASR o tom, že sa od nového roku zavedú celoslovenské evidenčné čísla (EVČ), na ktorých už nebude skratka okresu. Evidenčné čísla budú viazané na vozidlo, nie na ich majiteľov. Štát by tak mal ušetriť náklady za nákup nových tabuliek a občania za správne poplatky. 

 

„Tieto novinky považujeme za významné, nakoľko každoročne dopravné inšpektoráty vykonajú približne 400 000 zmien držby vozidiel. V novom roku výrazne znížime finančné náklady štátu za nákup nových tabuliek a ušetria aj občania, vlastníci motorových vozidiel na správnych poplatkoch,“ povedal minister vnútra Slovenskej republiky Roman Mikulec. 

 

Tým, že EVČ bude viazané na vozidlo nebude potrebné vydanie nových tabuliek a ich výmena. Jednoducho ak ho raz vozidlo dostane, môže ho mať počas celej svojej životnosti. Pri kúpe nového vozidla sa vygeneruje nové EVČ, ktoré mu zase ostane až do vyradenia. 

 

Na tabuľkách už nebudú skratky okresov. Skladba evidenčných čísel ostane rovnaká (dve písmená – tri číslice – dve písmená), avšak evidenčné čísla sa začnú vytvárať nanovo od kombinácie AA-001AA. "Tento spôsob zároveň umožní požiadať o pridelenie evidenčného čísla vytvoreného na základe požiadavky občana. Nielen so skratkou príslušnosti k okresu pobytu alebo sídla, ale s akoukoľvek skratkou, napr. ABCDEFG, JANICKO, AAA1B2C a podobne," načrtla hovorkyňa Ministerstva vnútra Slovenskej republiky Zuzana Eliášová.

 

Novela zákona tiež povoľuje, aby si predávajúci ponechal tabuľky s EVČ zo starého vozidla, ktoré vie potom použiť na nové vozidlo. Tabuľky si predávajúci bude môcť ponechať maximálne jeden rok. „Ak si predávajúci nechce ponechať svoje EČV, kupujúci ušetrí 33 eur, čo je poplatok za vydanie nového EČV. Ak si predávajúci svoje EČV ponechá, takisto ušetrí poplatok za vydanie nového EČV,” vysvetlil Marián Viskupič.

 

Menej času stráveného na dopravných inšpektorátoch

 

Ďalšou pozitívnou novinkou, s ktorou novela prichádza, je zrušenie dvojkrokového prepisu. Spočíva v tom, že najprv pôvodný vlastník vozidlo odhlási na svojom dopravnom inšpektoráte, a potom ho nový vlastník prihlási na svojom inšpektoráte. Kompletný prepis vozidla aj s vydaním nových dokladov sa vykoná na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, pričom v prípade potreby sa budú doklady aj tabuľky zasielať kuriérom.

 

Čo na to dopravní analytici?

 

Podľa denníka Plus Jeden deň dopravní analytici Ján Bazovský a Jozef Drahovský zmenu ohodnotili pozitívne. „Tabuľky bez okresu sú plusom napríklad pri dnešných problémoch parkovacej politiky. Obmedzia sa tak útoky proti autám z iných okresov,“ myslí si Jozef Drahovský.

 

Ján Bazovský upozorňuje, že o univerzálne EVČ budete musieť požiadať. Na druhej strane však novelu víta. „Zjednoduší to administratívne úkony s prihlasovaním vozidiel. Napríklad, ak pochádzate z Rimavskej Sobory, môžete prísť do Bratislavy do klientskeho centra a požiadať o prihlásenie vozidla a o univerzálnu značku. Inú by vám aj tak nedali, keďže majú len tie s označením BA, BL a BT,” vysvetľuje Bazovský. 

 

Slovensko aj touto zmenou dobieha zaostávanie za vyspelejšími krajinami v Európskej únii. Výroba celoslovenských EVČ už bola spustená, a budú paralelne dodávané v súlade s novou legislatívou. Prechodné obdobie potrvá do vyčerpania zásob pôvodných tabuliek. Aj vás potešili prichádzajúce zmeny? Zanechajte nám o tom komentár! 

 

 

 

 

 

Zmena, ktorá poteší všetkých vodičov! Nové EVČ už od roku 2023.png
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

ako-nasadit-snehove-retaze.jpg

Ako nasadiť snehové reťaze v zime na auto správne a rýchlo?

Zimné prezutie je v zime základom bezpečnosti, stability aj istoty dojazdu do cieľa. Čo však robiť v prípade, ak sú podmienky natoľko zlé, že ani zimné pneumatiky či pohon 4 x 4 nepomáhajú? Riešením sú zimné reťaze, najmä ak ide o hlboký sneh alebo extrémnu poľadovicu. V nasledujúcich riadkoch si...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.