Nenechajte vaše vozidlo mrznúť! Pripravte svoje vozidlo na zimu s nami a postarajte sa o neho. My vám radi pomôžeme :)

Kategórie

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Zimná zmes do ostrekovačov: ako ju vybrať a prečo ju nemiešať?

Ak chcete mať výborný výhľad z auta aj počas zimy, bez ohľadu na dážď, sneh, vietor alebo ľad, nevyhnutným krokom k tomu je doplnená zimná zmes do ostrekovačov. Jej cieľom je vyčistiť sklo a udržať ho čo najdlhšiu dobu čisté a to aj v podmienkach nízkych teplôt. Prečo, ako a podľa čoho takúto zimnú kvapalinu vybrať?

Ako funguje zimná zmes a aké látky obsahuje

Zimná zmes do ostrekovačov v aute je špeciálne navrhnutá tak, aby zvládla nízke teploty a zabezpečila účinné čistenie čelného skla počas zimných mesiacov. Jej zloženie je stavané tak, aby prečistilo sklo od blata, snehu, posypovej soli aj od ľadu.

Okrem toho chráni svojim zložením a aplikáciou na čelné sklo aj samotné stierače, konkrétne ich gumu na stieranej ploche, od toho, aby primrzli k čelnému sklu.

Sekundárne je z hľadiska funkcie cieľom zimnej kvapaliny zabrániť jej zamŕzaniu v ostrekovacom systéme, či už ide o čerpadlo, hadičky alebo trysky. Aby sa dosiahlo tohto účinku, obsahuje zimná zmes látky, ktoré znižujú bod jej mrazu, takže predchádzajú kryštalizácii vody a tým udržujú zmes v kvapalnom skupenstve.

Za týmto účelom je najčastejšie používanou látkou alkohol. Ide obvykle o etanol, izopropanol alebo metanol. Ten prvý má výborné protimrazové vlastnosti a pôsobí ako veľmi dobrý rozpúšťač rôznych nečistôt, čo pomáha na prečistenie skla v zime.

Ak ide o izopropanol, ten sa v zimnej kvapaline do ostrekovačov používa pre jeho schopnosť podporiť rýchle odparovanie, čím znižuje šance na opätovné zamrznutie zmesi na skle počas jazdy, kedy teplota na skle prudko klesá. Medzi ďalšie látky patria čistiace a odmasťovacie prísady, glykol, voda a doplnkové látky typu parfumy a farbivá.

Rozdiely medzi letnou a zimnou a prečo ich nemiešať

Kým zimná zmes je teda svojim zložením navrhnutá tak, aby poskytovala dlhodobú ochranu skla a jeho čistotu v podmienkach nízkych teplôt, námrazy, snehu či vetra, letná sa zameriava viac na prečistenie skla a to od typických letných „faktorov“.

Ide najmä o prach, usadeniny od neho, piesok, škvrny od dažďa vrátane vodného kameňa a mŕtvy hmyz, ktorý do čelného skla narazí a tu sa potom rozkladá.

Prechod medzi letným a zimným obdobím, alebo naopak, je v posledných rokoch v našich podnebných podmienkach veľakrát nebadateľný. To je aj jeden z dôvodov, prečo sa mnohým motoristom nepodarí vyprázdniť z nádoby celú kvapalinu z predošlého obdobia. Výsledok? Po doliatí novej môže prísť k zmiešaniu dvoch zmesí.

Kým v prípade použitia zimnej zmesi v letnom období prakticky nič nehrozí, možno okrem nižšej účinnosti na vyčistenie skla, naopak to neplatí. Prvým rozdielom medzi nimi je hustota, takže letná zmes zostane v nádobe nižšie a zimná bude vyššie.

Dôležitejší je však druhý dôvod a to účinnosť v zimnom období. Primiešaním zimnej zmesi do letnej na začiatku zimy príde k zvýšeniu tzv. bodu mrazu, čiže výsledný zmes môže skôr zamrznúť. Zároveň treba pamätať na chemickú nekompatibilitu, čo môže viesť k zníženiu účinnosti kvapaliny, jej peneniu a riziku poškodenia trysiek.

Prečo nie sú tie lacné dobré a podľa čoho vybrať

Rozdiel medzi kvalitnou zimnou zmesou do ostrekovačov a tou nekvalitnou je predovšetkým v zložení. To určuje výslednú účinnosť, vlastnosti a úžitkovú hodnotu. Kým tie kvalitnejšie a drahšie zimné kvapaliny obsahujú ako hlavnú látku proti zamŕzaniu najmä etanol, tie lacné sa v zložení spoliehajú na metanol, ktorý má toxické vlastnosti.

Medzi ne patrí aj zvýšená miera poškodzovania plastov a gumených častí, bez ujmy sa nemusí zaobísť ani karoséria, kde na jej laku môžu vznikať bledé fľaky. Problematickou látkou v zložení môže byť aj príliš vysoké zastúpenie izopropanolu.

Naopak, kvalitnejšie zimné zmesi si dávajú na zložení záležať. Môžu obsahovať etanol, propylénglykol alebo etylénglykol, ktoré sú k autu šetrnejšie.

Pri výbere podľa zloženia si dajte pozor aj na čisté koncentráty. Tie sú určené na zriedenie s vodou, kde podľa konkrétneho pomeru získate zmes s požadovanou mrazuvzdornosťou. Ich rizikom je príliš agresívne zloženie práve pre plasty alebo gumu.

Z pohľadu spotrebiteľa by mala byť kritériom aj funkčnosť do určitej teploty. Štandardom sú zimné zmesi s mrazuvzdornosťou do -20 °C, no ak bývate v podmienkach silnejších mrazov alebo dlhšej zimy, lepšie sú prípravky s mrazuvzdornosťou do -40 °C. To, na čo naopak netreba primárne príliš pozerať, je farba alebo vôňa zmesi.

Na rýchly štart v námraze pomôžu aj rozmrazovače

Mať správnu kvapalinu do ostrekovačov je dôležité pre prevádzku a jazdu v zimnom období, no čo robiť, ak ste prišli k autu a to je zasnežené a zamrznuté?

V tomto prípade sa na to treba pripraviť vopred a zaobstarať si kvalitnú výbavu. Tá by mala zahŕňať v prvom rade metličku na odpratanie snehu a škrabku na ľad. Ide o rýchlu prvú pomoc, ktorá sa bude hodiť aj vtedy, ak auto bežne parkujete v garáži. Nikdy totiž neviete, kedy zastanete na ulici a do hodiny prídu sneh či mráz.

Ak ide o okná, či už čelné sklo, bočné sklá alebo zadné sklo, na námrazu môžu pomôcť aj rozmrazovače. Ide o tekuté prostriedky v podobe sprejov, roztokov či rozprašovačov, ktoré fungujú na chemickom princípe rozmrazenia snehu a ľadu.

Aj tú hlavnou zložkou zvyčajne alkoholy, ktoré po aplikácii ničia chemické väzby medzi ľadovými kryštálmi a tak spôsobia roztopenie námrazy na okne. Okrem toho obsahujú aj zložky proti opätovnému zamrznutiu rozpusteného ľadu na povrchu skla. Tie lepšie majú v zložení aj čistiace prísady na odstránenie solí a šmúh.

Oproti zimnej zmesi do ostrekovačov ponúkajú jednorazovú pomoc v silnej koncentrácii, čo sa hod práve na rýchly štart v námraze. Ich použitie je jednoduché a rýchle a v kombinácii s kvalitnou kvapalinou vám dajú istotu výhľadu počas celej zimy.

zimna-zmes-do-ostrekovacov.jpg
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

ako-nasadit-snehove-retaze.jpg

Ako nasadiť snehové reťaze v zime na auto správne a rýchlo?

Zimné prezutie je v zime základom bezpečnosti, stability aj istoty dojazdu do cieľa. Čo však robiť v prípade, ak sú podmienky natoľko zlé, že ani zimné pneumatiky či pohon 4 x 4 nepomáhajú? Riešením sú zimné reťaze, najmä ak ide o hlboký sneh alebo extrémnu poľadovicu. V nasledujúcich riadkoch si...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.