Kategórie

saec-new.png

Informácie

Poradenstvo

+421 901 712 712

On-line chat

Začnite chatovať

Reklamácie / Faktúry

+421 950 200 600


 

email.png

info@filtreaoleje.sk

van.png

Sledovanie zásielky

 

Vyhnite sa týmto 5 chybám pri výmene oleja

Najjednoduchšie je zaviesť auto do servisu a nechať si vymeniť olej profesionálmi. No ale kto bude vyhadzovať ďalšie peniaze, keď si to môžete urobiť svojpomocne za pár minút? No aspoň takto rozmýšľa väčšina, ktorá sa rozhodne vymeniť si motorový olej a potom pochopiteľne prídu aj nejaké chyby. Práve na tie sa dnes pozrieme.

Nesledujete počet najazdených kilometrov

Po splnení jednej z dvoch podmienok je potrebné váš olej vymeniť; buď prekročíte určitý počet kilometrov alebo určitý počet mesiacov. Preto nesledovanie najazdených kilometrov od vašej poslednej výmeny oleja môže viesť k problémom. Olej tak môžete meniť príliš skoro alebo neskoro; ani v jednom prípade to nie je dobré.

Aj keď si ho necháte vymeniť v servise, môže sa stať, že zabudnú označiť najazdené kilometre, pri ktorých ste si nechali vymeniť olej. Preto je dôležité dať si pozor a nezabudnúť si zaznačiť počet najazdených kilometrov pri každej výmene oleja.  

 

Používanie nesprávneho oleja

Používanie nesprávneho oleja je jednou z najčastejších chýb pri výmene oleja. Viskozita musí byť správna pre danú sezónu a dokonca aj použitie syntetického alebo konvenčného oleja v nesprávnom motore mu môže ublížiť. Preto je potrebný správny olej, aby mohol správne pretekať motorom a premazať všetky dôležité časti. Ak použijete príliš hustý olej, bude mať oveľa väčšie ťažkosti s mazaním, čo môže motor v konečnom dôsledku vážne poškodiť.

 

Nesprávne nasadenie olejového filtra

Častou chybou pri výmene motorového oleja svojpomocne je nesprávne nasadenie filtra. Olejový filter udržuje olej čistý a je potrebné ho vymeniť pri každej výmene oleja. Okrem nesprávneho nasadenia olejového filtra môžete nainštalovať aj nesprávny typ. To, že ho tam namontujete, ešte neznamená, že má správnu veľkosť. Ak nemá správnu veľkosť, môže z neho unikať olej alebo ho nedokáže filtrovať správne; oba spôsobia nebezpečenstvo pre váš motor.

Všeobecným pravidlom pri výmene olejového filtra je, keď ho dotiahnete rukou, vyberte olejový kľúč a dotiahnite ho o štvrtinu otáčky. Týmto spôsobom sa uistíte, že nie je príliš utiahnutý. Nadmerné dotiahnutie olejového filtra môže buď poškodiť závit, alebo zlomiť O-kúžok.

Ak je O-krúžok zlomený, filter nebude správne utesnený a to môže spôsobiť prípadný únik oleja.

 

Nevymenený O-krúžok olejového filtra 

O-krúžok je potrebné vymeniť spolu s olejovým filtrom. Keď si kupujete olejový filter, dostanete ho s novým o-krúžkom, ktorý sa nachádza na vrchu filtra a poskytuje tesnenie. Tento O-krúžok sa pomerne rýchlo opotrebúva a rozbije sa, preto ho treba pravidelne vymieňať spolu s filtračnou vložkou.

Pri výmene O-krúžku musíte urobiť niekoľko krokov. Tým prvým je namočiť O-krúžok trochou oleja pred dotiahnutím filtra. Toto mazanie pomáha O-krúžku prežiť počiatočný krútiaci moment z dotiahnutia olejového filtra. Taktiež keď vyberáte starý olejový filter, uistite sa, že ste odstránili aj starý O-krúžok.

Ak nie, pôvodný O-krúžok vyfúkne a po naštartovaní motora rozbije tesnenie, čo spôsobí netesnosť / zablokovanie motora. 

 

Nadmerné / nedostatočné doplnenie motorového oleja

Toto je ďalšia častá chyba, ktorá sa môže stať, ak nedávate pozor. Po vypustení oleja a výmene filtra je potrebné doplniť nový olej. Ak olej naplníte nedostatočne, naruší to hydraulický tlak a mazanie častí vo vozidle. Môže to spôsobiť prílišné trenie vnútorných súčastí motora.

Preplnenie oleja je rovnako zlé a môže spôsobiť penenie motorového oleja a zníženie hydraulického tlaku. Pred výmenou sa preto nehrajte na superhrdinu a prečítajte si návod na obsluhu, aby ste zistili, koľko litrov oleja ide do vášho motora. 

 

vymena oleja.jpg
 

saec-new.png

palivovy filter.jpg

5 signálov, že je čas vymeniť palivový filter

Spozorovali ste, že váš motor nefunguje tak, ako má? Niekde je problém, ale neviete prísť na to, kde? Jednou z príčin môže byť aj starý zanesený palivový filter. V tomto článku sa pozrieme na 5 najčastejších signálov, že je čas vymeniť palivový...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.