Pripravte sa s nami na sezónu. Sme tu pre vás a preto neváhajte s objednávkou :)

Kategórie

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Štát chce urobiť poriadok s vodičmi, ktorí neplatia povinné zmluvné poistenie!

Určite ste už videli zaparkované staršie auto, ktoré sa zo svojho miesta počas celého roka takmer vôbec nepohne. Je pravdepodobné, že takéto vozidlo je prihlásené v evidencii, no jeho majiteľ si neplní svoju povinnosť, a teda neplatí povinné zmluvné poistenie (známe aj ako PZP). V prípade, že by takéto auto na cestách zastavila policajná kontrola, vodič by prišiel o evidenčné čísla a začal by sa voči nemu proces sankcií. Štát sa pozrel na databázu týchto nezodpovedných vodičov a rozhodol sa zakročiť. Do parlamentu preto mieri poslanecký návrh, ktorý ma urobiť poriadok s neplatičmi PZP, informujú tvnoviny.sk.

Státisíce neplatičov PZP

 

Povinné zmluvné poistenie je povinné pre každé prihlásené vozidlo, no nie každý vodič ho aj zodpovedne uhrádza. Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP) eviduje vo svojej databáze 590 000 vozidiel bez uzavretého PZP.  Približne 250 000 týchto vozidiel jazdí na slovenských cestách. Ďalšie vozidlá evidované v databáze sú nepoužívané alebo už neexistujú. 

 

Za škody platíme všetci

 

Škody spôsobené nepoistenými vozidlami sú hradené z poistného garančného fondu, do ktorého prispievajú všetci zodpovední majitelia áut, čo za PZP platia. V roku 2022 sme z garančného fondu zaplatili škody za 8 miliónov eur, tento rok to môže byť až za 10 miliónov. 

 

„Poctiví vodiči tak zo svojho poistenia doplácajú na ľahostajnosť či nekalý zámer tých, ktorí zákon svojim konaním porušujú a nie sú postihovaní. Našim návrhom chceme zásadným spôsobom prispieť k odstráneniu tejto nespravodlivosti,“ uviedol poslanec Radovan Marcinčin.

 

Štát sa rozhodol urobiť poriadok

 

Do parlamentu mieri nový návrh zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP), ktorého predkladateľmi sú poslanci NR SR Peter Kremský (OĽaNO) a Radovan Marcinčin (Kresťanská únia). Cieľom návrhu je urobiť poriadok v databáze s neplatičmi PZP, bezplatne vyradiť nepoužívané vozidlá, znížiť počet nepoistených vozidiel a zaviesť systém, ktorý bude vodičov motivovať poistiť sa. Rokovať o návrhu zákona má parlament v priebehu mája. 

 

Čo sa zmení?

 

Ak návrh zákona v parlamente prejde, od januára 2024 by mala začať platiť polročná amnestia. Počas tohto obdobia majú majitelia nepoistených áut čas na to, aby získali STK, EK a napokon aj PZP. Po uplynutí tohto ultimáta bude musieť mať každé auto poistenie. Vozidlá bez positenia budú následne vyradené z evidencie. 

 

„Zmenou zákona chceme dať ľuďom legálnu a naozaj veľkorysú ponuku – buď si vozidlo poistia, alebo ho úrady bezplatne vyradia z evidencie. Občania budú mať šesť mesiacov na to, aby sa rozhodli a vysporiadali svoje záväzky ohľadom ich nepoisteného vozidla,“ vysvetlil poslanec Peter Kremský.

 

Podľa návrhu aj naďalej zostáva zachovaná právomoc polície zisťovať existenciu PZP pri kontrolách vodičov na cestách. Polícia môže aj naďalej udeľovať pokuty, odobrať osvedčenie o technickom preukaze a tabuľky s evidenčným číslom vozidla. 

 

Či máte platné poistenie si od januára 2024 budete môcť overiť na špeciálnej webovej stránke (podobnej STK a diaľničnej známke). 

 

Veríme, že našimi fanúšikmi sú len zodpovední vodiči, ktorí si platia PZP. Čo si myslíte o návrhu a o snahe štátu urobiť poriadok s nezodpovednými vodičmi? Zanechajte nám komentár na našich sociálnych sieťach.  

 

Štát chce urobiť poriadok s vodičmi, ktorí neplatia povinné zmluvné poistenie!.png
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

Osram vyrobil prvé legálne H4 a H7 LED žiarovky!.tif.jpg

Osram vyrobil prvé legálne H4 a H7 LED žiarovky!

Inštalácia LED žiaroviek do áut slovenských vodičov bola do júna 2023 nelegálna. Aj napriek tomu, že takáto žiarovka spĺňala všetky požadované parametre, porušovala sa tým podmienka, že na svetlách nie je možné nič meniť. U našich susedov v Českej republike je táto zmena istý čas dovolená pre...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.