Kategórie

saec-new.png

Informácie

Poradenstvo

+421 901 712 712

On-line chat

Začnite chatovať

Reklamácie / Faktúry

+421 950 200 600


 

email.png

info@filtreaoleje.sk

van.png

Sledovanie zásielky

 

Poruchy olejového čerpadla – čo ich spôsobuje a aké sú príznaky?

Olejové čerpadlo dodáva olej, ktorý je potrebný na mazanie vášho motora, keď je v chode a zároveň bráni kontaktu medzi časťami motora. Taktiež absorbuje teplo z pohyblivých komponentov motora. Aj keď je čerpadlo jedným z najodolnejších častí vo vašom vozidle, je dôležité poznať príznaky poškodeného olejového čerpadla skôr, ako úplne zlyhá.

Ak je olejové čerpadlo opotrebované alebo nefunguje, motor bude trpieť hladom oleja, čo bude mať za následok vážne poškodenie motora. Tento článok pojednáva o príznakoch poškodeného olejového čerpadla.

 

Príznaky

Výrazné zníženie tlaku motorového oleja

Pretože primárnou funkciou olejového čerpadla je regulácia tlaku oleja, zlé olejové čerpadlo spôsobí pokles tlaku oleja v motore. Prvým indikátorom bude takmer vždy svietiaca kontrolka nízkeho tlaku oleja na palubnej doske

Nezabudnite skontrolovať hladinu oleja a doplňte požadované množstvo oleja. Ak problém pretrváva, môže sa jednať práve o vaše olejové čerpadlo. Ak problém budete ignorovať, môžu sa vyskytnúť nasledujúce príznaky.

 

Zvýšená teplota motora

Nedostatok oleja v motore spôsobí, že sa komponenty budú navzájom trieť, čo bude mať za následok vysoké teploty motora. Rozsvieti sa kontrolka tepla na palubnej doske, ktorá vás upozorní na zvýšenú teplotu motora. 

Prehriate motory môžu viesť k potenciálne horším problémom. Preto je vhodné sa problémom zaoberať čo najskôr. Opravy bývajú totiž veľmi nákladné a niekedy ich ani nie je možné uskutočniť. Jediným riešením býva častokrát výmena celého motora. 

 

Hluk

Nezvyčajný hluk z hydraulických zdvíhacích zariadení, ventilového rozvodu alebo olejového čerpadla je zvukovým indikátorom poruchy olejového čerpadla. Ak je motor správne namazaný, hydraulické zdvíhacie zariadenia sú takmer nehlučné, takže akýkoľvek hluk vychádzajúci zo zdvíhacích zariadení naznačuje nedostatok oleja.

Systém ventilového rozvodu tiež obsahuje pohyblivé komponenty, ktoré bez oleja prestanú fungovať správne alebo potichu. Nakoniec, ak počujete vrčanie v olejovom čerpadle, znamená to, že olejové čerpadlo prestalo fungovať.

 

Kontrola olejového čerpadla

Ak narazíte na niektorý z vyššie vysvetlených príznakov, dôkladne skontrolujte svoje olejové čerpadlo. Ak sa ho rozhodnete skontrolovať svojpomocne, hľadajte vo vnútri čerpadla nečistoty. Nečistoty v čerpadle sú určitým znakom jeho poškodenia. V opačnom prípade si môžete nechať skontrolovať olejové čerpadlo mechanikom v autoservise.

Znalosť príčin poruchy olejového čerpadla vám môže pomôcť pri údržbe nového čerpadla. Nemôžete zabrániť opotrebovaniu olejového čerpadla z dôvodu bežného opotrebenia. Jeho životnosť však môžete predĺžiť dodržiavaním správnych postupov údržby a zachytením akýchkoľvek porúch v iných častiach vozidla, ktoré by mohli mať vplyv na výkon olejového čerpadla.

 

Údržba olejového čerpadla

Ak súčiastka vo vašom vozidle závisí od kvapaliny a dôjde k jej predčasnému poškodeniu, prvým krokom pri odstraňovaní problémov by mala byť kontrola hladiny kvapaliny. V prípade olejového čerpadla môže olej unikať zo systému cez praskliny alebo otvory. To zníži hladinu oleja v systéme a zabráni čerpadlu dosiahnuť optimálny výkon.

Ak sa olej v stanovených intervaloch nevymení, môže to mať za následok hromadenie nečistôt v olejovom čerpadle. Vhodné motorové oleje nájdete na našom webe filtreaoleje.sk

 

Koľko stojí nové olejové čerpadlo?  

Pokiaľ dôjde k tomu najhoršiemu a bude potrebné vymeniť olejové čerpadlo, tak vás pravdepodobne bude zaujímať, koľko vás to bude stáť. Cena nového olejového čerpadla sa líši najmä v závislosti od typu motora. Väčšina sa však pohybuje v rozmedzí od 200 do 300 eur, pričom sú aj drahšie typy. 

 

olejove cerpadlo.jpg
 

saec-new.png

palivovy filter.jpg

5 signálov, že je čas vymeniť palivový filter

Spozorovali ste, že váš motor nefunguje tak, ako má? Niekde je problém, ale neviete prísť na to, kde? Jednou z príčin môže byť aj starý zanesený palivový filter. V tomto článku sa pozrieme na 5 najčastejších signálov, že je čas vymeniť palivový...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.