Vaše vozidlo volá po našich produktoch? Odkryte tajné ingrediencie pre maximálny výkon!

Kategórie

 

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Michael Schumacher: životopis, kariéra, nehoda a čo dnes

Jednou z najvýznamnejších a zrejme aj najznámejších postáv v dejinách motoršportu je nemec Michael Schumacher. Tento sedemnásobný majster sveta Formuly 1 bol ukážkou spojenia talentu, snahy, odhodlania a technickej zručnosti. Aký je jeho profil, aké boli začiatky, čo všetko ho v kariére stretlo a ako sa mu darí dnes?

Narodenie, detstvo a začiatky v motokárach Formule 3

Michael Schumacher sa narodil 3. januára 1969 v Hürth-Hermülheimu v Nemecku. S kartingom začal v ranom detstve, kde mu jeho otec Rolf, ktorý vlastnil dráhu pre motokáry, takto poskytol prvé základy pre jeho budúcu kariéru v pretekaní.

Už od útleho veku sa Michael ukázal ako nadaný vodič, keď vo veku šiestich rokov začal zbierať prvé víťazstvá na lokálnych pretekoch. Jeho záujem a vášeň pre rýchlosť a pretekanie ho neskôr priviedli k účasti na národnej a medzinárodnej úrovni motokár, kde svojim výkonom získaval nielen ocenenia, ale aj uznanie odborníkov.

Postupne sa jeho zameranie presunulo do sveta rýchlejších formúl a v roku 1987 sa stal súčasťou Nemeckej Formuly König. Tu Schumacher demonštroval svoju zručnosť, vášeň a konkurencieschopnosť, ktoré predčili aj omnoho starších rovesníkov.

Po úspešnom pôsobení vo Formule König Michael prešiel do prestížnej Nemeckej Formuly 3 v roku 1989, kde dosahoval rovnako vynikajúce výsledky.

Schumacher sa rýchlo vypracoval na jedného z popredných pretekárov série, čím si vyslúžil rešpekt a pozornosť významných tímov v Formule 1. Tento prechod od skromných začiatkov na lokálnej motokárovej dráhe, cez významné úspechy v nižších motoršportových triedach, až po vrcholné súťaže, ukázal Michaelovu túžbu po víťazstvách.

Začiatok kariéry v F1 a prvé slávne obdobie v Benettone

Michael Schumacher začal svoju kariéru vo Formule 1 v roku 1991, kedy ho tím Jordan povolal na preteky na okruhu Spa-Francorchamps po tom, čo iný jazdec nečakane opustil súťaž. Ihneď sa mu podarilo upútať pozornosť pretekárskeho sveta svojou schopnosťou sa rýchlo adaptovať na nové podmienky a náročnejšej série F1.

Jeho výnimočný talent nezostal bez povšimnutia a už v nasledujúcom závode podpísal zmluvu s tímom Benetton Formula. V Benettone Schumacher strávil nasledujúce štyri sezóny, ktoré boli kľúčové pre jeho profesionálny rozvoj a celkovú kariéru.

Jeho prvé víťazstvo prišlo v roku 1992 na Grand Prix Portugalska, no to bol len začiatok. Michael rýchlo ukázal, že je rýchly, ale najmä taktický jazdec.

Rok 1994 bol pre Michaela a tím Benetton prelomový, keď získal svoj prvý majstrovský titul vo Formule 1. Tento rok bol však tiež poznamenaný kontroverziami, keď sa Schumacher a tím museli vyrovnávať s obvineniami z porušovania pravidiel.

Napriek tomu Michael úspešne obhájil svoje postavenie na čele šampionátu a zvíťazil v dramatickom súboji až do posledných pretekov sezóny. Nasledujúci rok, 1995, potvrdil Michaelovu dominanciu, keď titul obhájil a pridal aj druhý. Po tomto ročníku sa rozhodol pre zmenu a prestúpil do známej talianskej stajne Scuderia Ferrari.

Vrchol kariéry vo Ferrari, 7-násobný šampión a rekordy

Po príchode do tímu Ferrari zažil Schumacher najúspešnejšie obdobie. Hoci jeho prvá sezóna v talianskom tíme bola náročná, ukázal svoje schopnosti a pripravil pôdu pre neskoršie úspechy. Od roku 2000 začala éra úplnej dominancie, keď Schumacher vyhral päť po sebe idúcich majstrovských titulov v sezónach až do roku 2004.

Počas tohto obdobia vytvorili s hlavným technickým riaditeľom Rossom Brawnom, Rorym Byrnem a šéfom tímu Jeanom Todtom silný tím. Ich spolupráca prispela k technologickým inováciám, ktoré vyhovovali Schumacherovým schopnostiam.

V roku 2000 získal Michael svoj tretí majstrovský titul a prvý pre Ferrari po 21 rokoch. Tento úspech znamenal nielen návrat Ferrari na vrchol, ale aj začiatok éry, ktorá by sa zapísala do dejín. V nasledujúcich rokoch, 2001 až 2004, sa Michael stal nezastaviteľnou silou, zdolával rekordy a posunul hranicu toho, čo je možné vo Formule 1 dosiahnuť.

Jeho dominancia bola taká výrazná, že sezóny často končili jeho predčasným zabezpečením titulu niekoľko týždňov pred koncom šampionátu a poslednými pretekmi.

Michael sa stal so siedmimi majstrovskými titulmi najúspešnejším jazdcom v histórii Formuly 1. Jeho schopnosť vyhrať 91 pretekov a získať 68 pole positions sú len niektoré z jeho najvýznamnejších rekordov, ktoré formovali jeho legendárnu kariéru.

Ukončenie kariéry v Mercedese, nehoda, jeho stav a záver

Schumacher sa rozhodol v roku 2006 ukončiť svoju kariéru vo Formule 1. No jeho vášeň pre závodné autá ho neopustila a v roku 2010 sa vrátil do sveta F1 s tímom Mercedes GP. Tento návrat však nebol taký úspešný, ako boli jeho predchádzajúce sezóny a tak po troch sezónach, v roku 2012, definitívne ukončil svoju kariéru v motoršporte.

Len rok po odchode z F1, v decembri 2013, utrpel Schumacher vážnu nehodu pri lyžovaní vo Francúzskych Alpách, kde si poranil hlavu. Nehoda mala za následok dlhodobé medicínske komplikácie, v dôsledku ktorých bol dlhú dobu v kóme.

Jeho súčasný zdravotný stav zostáva vo veľkej miere neznámy, keďže jeho rodina si želá zachovať súkromie. Napriek tomu fanúšikovia a verejnosť na celom svete vyjadrujú neustálu podporu a nádej v jeho zotavenie. Schumacherova kariéra vo Formule 1 bola nevídaná a tak sa celý svet oprávnené domnieva, že Michale vyhrá aj nad úrazom.

Vo svete F1 stanovil novú latku, ktorú bude ťažké prekonať. Jeho talent, schopnosti, technické znalosti a neuveriteľná odhodlanosť a vôľa k víťazstvu zanechali nezmazateľnú stopu v dejinách motoršportu a dodnes je pre mnohých inšpiráciou.

Jeho odkaz vo svete Formuly 1 zostáva živý a jeho príbeh je pripomienkou toho, ako výnimočné odhodlanie a talent môžu stvoriť historickú legendu.

michael-schumacher-zivotopis.png
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

suzuki-znacka.jpg

Suzuki značka: začiatky, história, modely a zhodnotenie

Medzi známe japonské značky vo svete áut, ale aj motocykov, patrí značka Suzuki. Tá pôvodne začínala ako tkáčska firma, no po niekoľkých dekádach sa rozhodla rozšíriť svoje aktivity aj do automobilového priemyslu. Ako sa ukazuje, bol to správny krok a dnes patria jej autá k synonymom...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS