Kategórie

saec-new.png

Informácie

Poradenstvo

+421 901 712 712

On-line chat

Začnite chatovať

Reklamácie / Faktúry

+421 950 200 600


 

email.png

info@filtreaoleje.sk

van.png

Sledovanie zásielky

 

Manuálna alebo automatická? Ktorá prevodovka je pre vás najvhodnejšia?

Manuálne a automatické prevodovky majú svoje výhody a nevýhody v závislosti od toho, ako radi jazdíte. Ak pochopíte rozdiel medzi manuálnou a automatickou prevodovkou a výhody a nevýhody každej možnosti, budete sa vedieť rozhodnúť, ktorá z nich je pre vás tá pravá. Poďme teda na to!

Manuálna prevodovka

Stále najobľúbenejšia prevodovka na slovenských cestách a mnohí vodiči si jazdu bez radenia prevodových stupňov ani nevedia predstaviť. 

Manuálna prevodovka vyžaduje, aby vodič ovládal radiacu páku a spojku a tak preradil prevodové stupne (na rozdiel od automatickej prevodovky alebo poloautomatickej prevodovky, kde je jedna (zvyčajne spojka) alebo obe tieto funkcie automatizované).

Väčšina manuálnych prevodoviek pre automobily umožňuje vodičovi kedykoľvek zvoliť ľubovoľný prevodový pomer, napríklad preradiť z 2. na 4. prevodový stupeň alebo z 5. na 3. prevodový stupeň. Sekvenčné manuálne prevodovky, ktoré sa bežne používajú v motocykloch a pretekárskych autách však umožňujú vodičovi zvoliť len najbližší vyšší alebo nasledujúci nižší prevodový stupeň.

Výhody manuálnej prevodovky:

·      Cítite väčšiu kontrolu nad vozidlom

·      Niektoré modely majú výrazne lepší výkon a efektivitu s manuálnou prevodovkou

·      Oprava a výmena je zvyčajne lacnejšia ako automatickej prevodovky

Nevýhody manuálnej prevodovky:

·      Je jednoduchšie zhasnúť motor pri púšťaní spojky

·      Jazda v premávke pri systéme stop-štart znamená časté radenie prevodových stupňov, čo môže byť nepríjemné

 

Nezabudnite na oleje do manuálnej prevodovky ktoré musíte meniť

 

Automatická prevodovka

Automatická prevodovka (niekedy skrátená na auto alebo AT) je viacstupňová prevodovka používaná v motorových vozidlách, ktorá za normálnych jazdných podmienok nevyžaduje žiadny zásah vodiča na zmenu prevodového stupňa. Zvyčajne zahŕňa prevodovku, nápravu a diferenciál v jednej integrovanej zostave, čím sa technicky stáva prevodovkou.

Automatická prevodovka používa snímače na určenie, kedy má preradiť prevodové stupne, a mení ich pomocou vnútorného tlaku oleja. Konštrukcia tejto prevodovky je zložitejšia a preto i cena za kúpu auta s automatickou prevodovkou, či opravu je vyššia ako je to u vozidiel s manuálnou prevodovkou. 

Výhody automatickej prevodovky:

·      Jednoduchá na ovládanie a ľahší zážitok z jazdy, najmä pre nových vodičov

·      Jazda so systémom stop-štart môže byť pohodlnejšia bez potreby použitia spojkového pedálu

·      Nehrozí, že by vám zhasol motor

·      Lepší alebo rovnako dobrý výkon dvojspojkových prevodoviek

Nevýhody automatickej prevodovky:

·      Niektoré značky nereagujú na plynový pedál tak, ako by si vodič mohol želať

·      Drahšie ako ako vozidlá s manuálnou prevodovkou

·      Oprava je drahšia, ak sa niečo pokazí.

·      Často nie tak úsporné ako autá s manuálnou prevodovkou, hoci moderné dvojspojkové prevodovky sú pri jazde v meste len o niečo menej efektívne

 

Nezabudníte na oleje do automatickej prevodovky ktoré musíte meniť

 

Ktorú prevodovku teda vybrať? 

Zatiaľ čo niektoré vozidlá s manuálnou prevodovkou sa môžu pochváliť o niečo lepším výkonom a spotrebou paliva ako autá s automatickou prevodovkou, rozdiel medzi nimi sa zmenšuje. Voľba závisí do veľkej miery od osobného vkusu a od toho, ako budete svoje auto používať.

Ak si jazdu skutočne užívate, pravdepodobne uprednostníte manuálnu prevodovku, pretože ponúka väčšie zapojenie do ovládania auta. Prípadne, ak hľadáte ľahšiu jazdu alebo ste často uviaznutí v premávke so systémom stop-štart, automatická prevodovka môže byť plynulejšia a menej náročná na používanie.

Ak máte takúto možnosť v autoškole alebo v okruhu rodiny či známych, zvážte skúšobnú jazdu s manuálnou aj automatickou prevodovkou, aby ste zistili, ktorú z nich preferujete.

Niektoré vozidlá s automatickou prevodovkou častokrát umožňujú jazdiť ako s manuálnou. Aby ste maximalizovali výkon auta (ak si to želáte), stále môžete pomocou voliča prevodových stupňov alebo ovládačov na volante zvoliť nižší prevodový stupeň a použiť motor na uľahčenie brzdenia. Naopak, ak ste zrýchľovali a dosiahli ste požadovanú rýchlosť, môžete pre úsporu paliva zaradiť ďalší prevodový stupeň o niečo rýchlejšie ako to urobí za vás automatická prevodovka.

vyhody prevodoviek.png
 

saec-new.png

vyber baterie.png

4 najčastejšie chyby pri kúpe autobatérie

Rozhodli ste sa kúpiť novú autobatériu? V tom prípade sa vyhnite najčastejším chybám pri jej výbere. V tomto článku sa pozrieme na 4 z nich, na ktoré by ste si mali dať pozor, aby ste svoje rozhodnutie a kúpu o nejaký čas neľutovali. Poďme na to!

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.