Leto začína v plnom prúde a preto sa postarajte o vaše vozidlo. Radi vám s tým pomôžeme!

Kategórie

ikonky-kvalita-vitaz-autodoplnky-e7314114.png

ikonky-kvalita-finalista-auto-moto-61ceca37.png

saec-new.png

Informácie

Poradenstvo

+421 901 712 712

On-line chat

Začnite chatovať

Reklamácie / Faktúry

+421 950 200 600

 

email.png

info@filtreaoleje.sk

van.png

Sledovanie zásielky

 

Cupra a jej posledný spaľovací motor

Španielska automobilová značka Cupra oslavuje tento rok svoje štvrté výročie. Za toto krátke obdobie sa jej podarilo už niekoľko nevídaných úspechov, kedy láme rekordy jeden za druhým. Aby ďalšie stanovené ciele boli jednoduchšie dosiahnuteľné, rozhodla sa automobilka pred pár dňami novinárom predstaviť až tri nové modely a niekoľko faceliftov. Event prebiehal neďaleko španielskej Barcelony na nefunkčnom pretekárskom ovále Terramar. Mal zároveň symbolický charakter, pretože práve na tomto mieste v roku 2018 značka Cupra vznikla. A čo sa automobilový svet na predstavení dozvedel? Vlastne veľa a zároveň nič. Poďte sa spolu s nami pozrieť na zaujímavé novinky tejto mladej automobilky.

Pôvodne pomenovaním Cupra boli označované najvýkonnejšie modely španielskej značky Seat (Leon Cupra, Ibiza Cupra a pod.). V roku 2018 sa bývalý šéf Seatu Luca de Meo (dnes šéf Renaultu), rozhodol vytvoriť samostatnú značku pomenovanú Cupra. Spočiatku sa tento krok stretol s veľmi kontroverznými reakciami. S odstupom času sa však dá hodnotiť, že jeho krok bol geniálny a vytvoril jednu veľmi úspešnú značku. 

 

Prostredníctvom rôznych predajných kanálov (Cupra Master a Cupra City Garage) sa jej podarilo predať už takmer 200 000 áut! Samotné výnosy z predaja sa dvihli zo 430 miliónov eur za prvý rok existencie na 2,2 miliardy za minulý rok. Zaujímavé je to, že to španielska automobilka dokázala aj napriek covidovej pandémií či prebiehajúcej čipovej kríze. Cieľom je momentálne tieto zisky zdvojnásobiť, s prichádzajúcou expanziou do Austrálie a Južnej Ameriky  je zámerom značky zvýšiť ročný odbyt až na neuveriteľných 500 000 áut.  

 

Pôvodným plánom bolo aby značka v koncerne Volkswagen zaplnila miesto medzi ľudovejšími (Seat, Škoda a pod.) a prémiovejšími značkami (Porsche, Audi a pod.). Debutujúcim modelom bola Cupra Ateca, ktorú nasledovali modely Cupra Leon či elektromobil Cupra Born. Prvým samostatným autom bol dosiaľ najúspešnejší Cupra Formentor, ktorý predal už 100 000 kusov. Ide o crossover SUV s príjemnejšou cenou a s lepšou časovou dostupnosťou oproti konkurencii, (ale aj v samotnom koncerne Volkswagen) ktorý je stále najobľúbenejším modelom z portfólia. 

 

Do budúcna, konkrétne do roku 2025, sa značka rozhodla vyrábať už len elektromobily. S tým ako z trhu postupne miznú spaľovacie motory, dôjde pravdepodobne aj k postupnému zániku značky Seat. Jej miesto by mala nahradiť práve modernejšia, progresívnejšia a pre mladšiu klientelu zaujímavejšia Cupra. 

 

Cupra Terramar

cupra-teramar.jpg

Cupra Terramar je nové 4,5 metrové SUV, ktoré vzniklo v spolupráci so značkou Audi. Svojím designom mierne pripomína Porsche. Terramar bude jediný a zároveň posledný model s ponukou spaľovacieho motora. Ani jeho však neobídu elektrické doplnky. Pravdepodobne pôjde o plug-in hybrid druhej generácie od koncernu Volkswagen. Automobilka na predstavení prezradila, že môžeme očakávať dojazd 100 km, čo je dvojnásobne viac ako dokážu súčasné plug-in hybridy. Pod kapotou očakávame novší 1,5 TSI spaľovací motor. Terramar by mal mať v ponuke aj klasický model len so spaľovacím motorom. Výroba by sa mala spustiť až v roku 2024 v závode Audi v maďarskom meste Győr.

 

Cupra Tavascan

cupra-tavascan.jpg

Cupra Tavascan je ďalšou novinkou, ktorá sa očakáva v roku 2024. Ide o plne elektrické SUV-kupé s agresívne tvarovaným designom, ktorý si veľa prvkov prevezme od Škody Enyaq a Volkswagen ID.5. Pri tomto modely prezradila Cupra najmenej a tak môžeme vychádzať len zo štúdie Extreme E Concept z roku 2021. Očakáva sa batéria s kapacitou 77 kWh a dva elektromotory so systémovým výkonom 299 koní. Nechajme sa prekvapiť čo nám v prípade tohto modelu v roku 2024 Cupra pripraví.

 

Cupra UrbanRebel

cupra-urbanrebel.jpg

Posledným predstaveným modelom, ktorého sa dočkáme až v roku 2025, je Cupra UrbanRebel. Ide o mestský elektromobil s dĺžkou 4,03 metrov a s 198 centimetrovou šírkou. Auto bude mať pohon predných kolies a bude používať MEB Small platformu koncernu Volkswagen. Pod kapotou môžeme očakávať pohon s výkonom 226 koní so zrýchlením na 100 km/h za necelých 6,9 sekúnd. Pravdepodobný dojazd bude až 440 km. Cupra nezabudla ani na udržateľnosť. Pri výrobe budú využité recyklované polyméry a bio materiály rastlinného pôvodu. Zároveň bude využitá 3D tlač a 3D tkanie. Výroba sa očakáva v materskom závode Seatu v španielskom Martorelli. 

 

Cupra Leon a Cupra Formentor

cupra-leon-.jpg

Na predstavení sme si mohli všimnúť aj novú tvár modelu Leon (aj Formentor), ktorú zatienili práve vyššie spomínane modely. Aj napriek tomu, že bol schovaný v úzadí, novinárskym objektívom neunikol. Cupra sa snaží zjednotiť svoje modely prostredníctvom designu, ktorý dostanú nové aj faceliftové modely. Nový zjednotený design je špecifický novými svetlami, ktoré budú mať vo vnútri trojuholníkové elementy,  žraločou maskou chladiča a výraznejším tvarovaným nárazníkom. Facelift Leonu a Forementora sa očakáva už v druhej polovici budúceho roka.

 

Špeciálny event ukázal kam sa posúva trend a ktorým smerom sa bude uberať samotná značka Cupra. Pre  fanúšikov spaľovacích motorov sú to bohužiaľ smutné správy, pretože trend smeruje k úplnej elektrifikácii automobilov. Po designovej stránke sa určite nové modely páčia a máme sa na čo tešiť. Sme zvedaví ako úspešné a zaujímavé budú tieto nové autá u širokej verejnosti. Určite to budeme sledovať a dúfame že vy s nami.

 

Nove cupry.png
 

saec-new.png             ikonky-kvalita-vitaz-autodoplnky-e7314114.png

 

 

 

electro vs diesel.png

Zákaz predaja áut so spaľovacím motorom. Vieme dátum!

Žijeme v dobe, kedy už každý z nás vníma dopady klimatických zmien na náš každodenný život. Tieto zmeny výrazne ovplyvňuje, okrem iného, aj samotné cestovanie. Jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia sú letecká a automobilová doprava (automobilová doprava prispieva k...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.