Leto nám pomaly končí ale my máme stále radi naše vozidlá a preto sa o nich postaráme. Radi vám s tým pomôžeme :)

Kategórie

ikonky-kvalita-vitaz-autodoplnky-e7314114.png

ikonky-kvalita-finalista-auto-moto-61ceca37.png

saec-new.png

Crash Detection – novinka, ktorá zachráni život

V našich blogoch sa často nevenujeme technologickým novinkám zo sveta IT. Dnes sa nám však žiada urobiť výnimku. Rozhodli sme sa pozrieť na novú funkciu, ktorá prináša zaujímavú a pokrokovú zmenu vo svete automobilov. Kalifornská technologická spoločnosť Apple na svojej tradičnej septembrovej konferencii predstavila funkciu Crash Detection, ktorá má potenciál zachraňovať veľké množstvo životov. Dostupná bude v najnovších zariadeniach predstavených na spomínanom evente. Využívať ju tak budú môcť majitelia Apple Watch 8 (SE a Ultra) a telefónov Iphone 14 (Plus) a Iphone 14 Pro (Pro Max). Technológia v zariadeniach dokáže podľa Applu odhaliť dopravnú nehodu a v prípade potreby privolať záchranné zložky.

Čo Crash Detection prináša?

Fanúšikovia značky Apple určite poznajú funkciu detekcie pádu, ktorá tiež dokáže zachrániť život. Nové modely prinášajú bezpečnostné funkcie, ktoré na mobiloch a smart hodinkách doteraz ešte neboli. Crash Detection a SOS volania cez satelit však zatiaľ budú dostupné len pre vybrané trhy, no časom by sme sa ich mohli dočkať aj na Slovensku.

 

Apple už skôr v tomto roku predstavil okrem nových operačných systémov aj kompletne prerobený CarPlay. Ten by mal v budúcnosti prebrať kontrolu nad infotainmentom v aute a prispôsobiť ho vodičovým potrebám. Bola to prvá z noviniek v automobilovom svete, ktorú kalifornský gigant predstavil. Ďalšej sme sa dočkali tento týždeň 7. septembra. Bola predstavená nová funkcia, ktorá dokáže na nových zariadeniach značky privolať pomoc v prípade dopravnej nehody.

 

Podobný systém je dnes povinnou súčasťou každého nového auta. V prípade potreby sa môže aktivovať manuálne jednoduchým stlačením tlačidla, ktoré je na to určené. Pomoc je privolaná aj v prípade vystrelenia airbagov. Problém nastáva ak vaše auto nedisponuje bezpečnostným tlačidlom alebo samotným systémom.

 

Apple do svojich nových zariadení osadil hneď niekoľko nových senzorov, ktoré zachytávajú vnemy z prostredia. Bol pridaný nový trojosový gyroskop a dvojjadrový akcelerometer. Akcelerometer dokáže indikovať extrémne zrýchlenie alebo spomalenie so záťažou až do 256 g. Nový gyroskop mu asistuje tým, že dokáže zaznamenať nápadné prudké zmeny smeru automobilu. Bol pridaný aj nový barometer, ktorý v uzatvorenej kabíne môže zachytiť náhle zmeny tlaku spôsobené vystrelením airbagov. Nakoniec je súčasťou nových zariadení mikrofón, ktorý dokáže rozpoznať zvuky typické pri autonehodách.

 

Spolupráca komponentov a algoritmov

Na to, aby nová funkcia fungovala správne, vytvorili na mieru šitý algoritmus. Počas jeho vytvárania a testovania boli použité dáta z profesionálnych senzorov zaznamenávajúcich simulované nárazy. Okrem toho použil Apple pri testovaní aj údaje so zariadení, ktoré boli priamo vystavené reálnym dopravným nehodám. Samotný algoritmus podľa značky testovali viac ako jeden milión hodín. Skúmali pritom čelné, zadné, bočné nehody a nehody, pri ktorých dochádza k prevráteniu automobilu. 

 

„Pokročilé pohybové algoritmy navrhnuté spoločnosťou Apple trénované s viac ako miliónom hodín jazdy v reálnom svete a údajmi o záznamoch o nehodách poskytujú ešte lepšiu presnosť,“ vysvetľuje samotná značka.

 

 Je potrebné spomenúť, že mikrofón zariadení nie je zapnutý pravidelne. K jeho zapnutiu na využitie novej funkcie dochádza v prípade pripojenia telefónu k autu pomocou CarPlay alebo keď Bluetooth či akcelerometer zaznamenajú zvýšenie rýchlosti auta. Apple na konferencii zvýraznil aj ochranu súkromia, preto sú dáta vyhodnocované priamo vašim zariadením. 

 

Automatické privolanie pomoci

V prípade ak sa auto stane účastníkom dopravnej nehody, telefón alebo hodinky na tento fakt upozornia svojho majiteľa. Automaticky sa na displayi spustí 10 sekundový časovač, aby bolo možné zareagovať a prerušiť proces privolania pomoci. Ak cestujúci nedokáže žiadnym spôsobom zareagovať (je v bezvedomí alebo nedočiahne na svoje zariadenie), automaticky dochádza k aktivácii krízového protokolu. Zariadenie vytočí tiesňovú linku a odošle dáta o polohe vozidla. Okrem toho sú na udalosť upozornené aj všetky SOS kontakty vo vašom telefóne. 

 

K novej funkcii sa už stihlo vyjadriť aj niekoľko známych automobilových inžinierov. Napríklad Alex Knizek z Consumer Reports zhodnotil novinku takto: „Automatické upozornenie na nehodu môže zachrániť životy tým, že výrazne skráti čas odozvy, najmä ak je vodič v bezvedomí alebo nie je schopný sám zavolať pomoc,“ 

 

Apple prišiel s ďalšou funkciou, ktorá môže zachrániť veľa ľudských životov, a zároveň zmeniť automobilový a IT svet. Sme zvedaví ako bude fungovať novinka reálne v praxi. Určite chceme cesty bez nehôd, ale keď už k nešťastiu dôjde nech to zachráni čo najviac ľudských životov. A čo si myslíte o Crash Detection vy? Budeme radi keď sa s názorom podelíte v komentároch na našich sociálnych sieťach.

 

Crash Detection – novinka, ktorá zachráni život .png
 

saec-new.png             ikonky-kvalita-vitaz-autodoplnky-e7314114.png

 

 

 

Stratí Max Verstappen minuloročný titul?.jpg

Stratí Max Verstappen minuloročný titul?

Po kontroverznom zakončení minuloročnej sezóny v Abu Dhabi tu máme ďalší škandál vo svete Formuly 1. Pred Veľkou cenou Singapuru začali kolovať informácie, že dva tímy prekročili v sezóne 2021 rozpočtový strop. FIA ešte neprezentovala oficiálne výsledky pripravovanej analýzy, no unikli...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.