Vaše vozidlo volá po našich produktoch? Odkryte tajné ingrediencie pre maximálny výkon!

Kategórie

 

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Ako správne nabiť autobatériu?

Máte problém so štartovaním a tušíte, že problém by mohol byť v autobatérii? Nemusíte hneď robiť unáhlené závery a kupovať novú, možno ju stačí len nabiť. Vedeli ste však o tom, ako správne nabiť autobatériu a aké úkony treba predtým urobiť? Práve na to spoločne pozrieme v nasledujúcom článku!

Nabíjanie vybitej autobatérie je o niečo zložitejšie (a potenciálne nebezpečnejšie) ako nabíjanie smartfónu. Nechcete sa omylom dotknúť kyseliny z batérie alebo byť zasiahnutý elektrickým prúdom. 

Tiež nechcete (znova) uviaznuť na vybitej batérii, ak ju nenecháte dostatočne dlho nabíjať. Postupujte podľa týchto pokynov a zistite, ako bezpečne nabíjať autobatériu a ako dlho ju nechať nabíjať.

 

Na čo slúži autobatéria? 

Pred samotným nabíjaním by ste mali dopredu vedieť, čo robí autobatéria. Slúži na dva účely:

1.Dá vášmu autu energiu na naštartovanie

Batéria dodáva napätie do štartéra premenou chemickej energie na elektrickú.

2.Udržuje vaše auto v prevádzke

Autobatéria poskytuje stabilný prúd napätia, aby bol váš motor a príslušenstvo v prevádzke. Tým sa myslí rádio, svetlá, klimatizácia, atď

Keď je batéria príliš slabá alebo stará, nemôže vykonávať žiadnu z týchto činností. Ak spozorujete, že váš motor má problémy pri štartovaní, bude možno potrebné nabiť autobatériu.

Nabíjanie batérie vám okrem štartovania auta môže pomôcť zistiť, či je čas na novú. Napríklad ponechanie vnútorného osvetlenia cez noc vybije batériu, ale ak je batéria „zdravá“, mala by sa rýchlo nabiť. Batéria, ktorú je potrebné vymeniť, sa však nenabije alebo sa bude musieť nabiť niekoľkokrát. 

 

Čo robiť pred nabíjaním batérie? 

Ešte než sa dostaneme k tomu, ako správne nabiť autobatériu, pozrite sa na týchto 5 krokov, ktoré treba mať na pamäti. 

·      Pozrite sa do manuálu

Každé auto je iné a váš výrobca môže mať konkrétne pokyny pre vašu značku a model.

·      Dbajte na bezpečnosť

Uistite sa, že nabíjate batériu v prostredí, kde nie sú žiadne plamene, iskry ani dym. Taktiež na sebe nemajte pre istotu žiadne šperky. Pred nabíjaním si nasaďte rukavice a ochranné okuliare. 

·      Sledujte zápach

Cítite vôňu niečoho, čo vám pripomína zhnité vajcia? Ak je to tak, z batérie môže unikať nebezpečný plyn a v takom prípade by ste sa ju nemali pokúšať nabiť. Držte sa ďalej od auta, nechajte ho odtiahnuť do servisu a skontrolovať odborníkom

·      Skontrolujte teplotu batérie

Teplo stúpajúce z puzdra na batériu môže znamenať, že autobatéria ešte pracuje alebo bola nedávno používaná. Skôr ako sa ju pokúsite nabíjať, nechajte otvorenú kapotu, kým batéria nevychladne.

·      Všímajte si koróziu

Korózia je produkt dymov z kyselín batérií, ktoré prichádzajú do styku so vzduchom-a je to celkom bežné vo väčšine olovených batérií. Môže to však ohroziť elektrický systém vášho auta a spôsobiť, že sa autobatéria nenabije. Koróziu tak pred nabíjaním odstráňte drôtenou kefou. 

 

 

Ako správne nabiť autobatériu?  

Keď si pripravíte batériu, ste pripravení ísť do akcie! Ak máte to šťastie, že máte v kufri nabíjačku batérií alebo k nej máte prístup, vykonajte tieto kroky. (Základné prenosné nabíjačky automobilových batérií nájdete aj na našom e-shope filtreaoleje.sk.) V závislosti od situácie (a typu nabíjačky) môžete nabíjačku použiť na rýchly štart alebo úplné nabitie batérie.

 

1.    PRIPOJTE NABÍJAČKU K BATÉRII

Tento proces je podobný postupu pri štartovaní batérie. Najprv sa uistite, že nabíjačka a vaše vozidlo sú vypnuté. Potom pripevnite kladnú (červenú) svorku ku kladnému pólu batérie.

Teraz pripevnite zápornú (čiernu) svorku na stabilné miesto na karosérii alebo podvozku vozidla. Aj keď môžete čiernu svorku pripojiť aj k zápornému pólu batérie, nie je to najbezpečnejšie. Z batérie môže unikať plynný vodík, v takom prípade môže aj najmenšia iskra viesť k výbuchu alebo požiaru.

 

2.    PRIPRAVTE NABÍJAČKU

Na nabíjačke budete musieť nastaviť napätie a ampéry. Slabšie zosilňovače budú mať za následok dlhšiu dobu nabíjania, ale môžu tiež viesť k spoľahlivejšiemu nabíjaniu. Ak vás však tlačí čas a potrebujete nabiť batériu rýchlo, prepnite prepínač alebo otočte volič na vysokú hodnotu. Postupujte podľa pokynov nabíjačky a podľa pokynov uvedených v príručke majiteľa.

 

3.    ZAPNITE NABÍJAČKU

Ak je potrebné nabíjačku zapojiť do napájacieho zdroja, uistite ste tak urobili. Ak nie, otočte prepínač a nechajte ju robiť svoju robotu. V závislosti od typu nabíjačky, ktorú máte, sa môže automaticky zastaviť, keď je batéria nabitá, alebo sa môže vypnúť po uplynutí nastaveného času.

 

4.     ODPOJTE NABÍJAČKU

Hneď ako sa batéria vráti k štartovaciemu výkonu, vypnite ju a v prípade potreby odpojte nabíjačku od zdroja napájania. Teraz je čas na odpojenie svoriek! Môže to znieť zvláštne, ale malo by sa to urobiť v opačnom poradí - negatívna (čierna) svorka by mala byť prvá, ktorú odstránite, a potom pozitívna (červená) svorka.

nabijanie baterie.jpg
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

citroen-znacka.jpg

Citroën značka: jej vznik, historické modely a súčasnosť

Od revolučných začiatkov v rukách André Citroëna v roku 1919 až po dnešné moderné dizajny, značka Citroën neustále definuje inováciu a štýl v automobilovom priemysle. Každý model nosí pečať jeho dedičstva a aj preto sa Citroën stal synonymom pre kreativitu a technologický pokrok. Čo všetko ponúka...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS