Kategórie

saec-new.png

Informácie

Poradenstvo

+421 901 712 712

On-line chat

Začnite chatovať

Reklamácie / Faktúry

+421 950 200 600


 

email.png

info@filtreaoleje.sk

van.png

Sledovanie zásielky

 

Ako pracujú zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky sú v našich zemepisných šírkach nutnosťou a bez nich by ste na klzkom ľade či menšom množstve snehu ďaleko nezašli. Prečo sú také dôležité, v čom sa odlišujú od letných pneumatík a čo na ne hovorí slovenská legislatíva? Poďme sa na to pozrieť v nasledujúcom článku!

Zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky sú navrhnuté trochu inak, aby boli flexibilnejšie v chladnom počasí. To znamená, že oveľa lepšie priľnú k snehu či ľadu. Výrobca používa pri výrobe pneumatík prírodnejšiu gumu, a preto sú oveľa mäkšie. Trakciu na ľade zlepšujú aj rôzne drážky na pneumatike, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa takmer „uzamykali“ do snehu a ľadu.

Mali by ste si byť vedomí toho, že keď auto vychádza z továrne na trh, vo veľkej väčšine prípadov býva vybavené celoročnými pneumatikami alebo letnými pneumatikami, takže zimné pneumatiky budú viac než pravdepodobne pridanou hodnotou, za ktorú si budete musieť zaplatiť. 

 

Ako fungujú zimné pneumatiky

Ak sa pozriete na pneumatiku, či už je to letná alebo zimná, uvidíte na hlavnej časti behúňa veľa malých zubatých štrbín, ktoré sa nazývajú lamely. Na zimných pneumatikách ich bude oveľa viac v porovnaní s letnými pneumatikami.

 Čo teda robia tieto drobné štrbiny a na čo slúžia? V podstate robia povrch pneumatiky „drsnejším“, takže dokážu oveľa ľahšie nájsť trakciu na snehu a ľade. Na letných pneumatikách by ste prešmykovali na jednom mieste a len ťažko sa pohli z miesta. 

 Ale to nie je všetko, čo zimné pneumatiky robia. Tieto štrbiny fungujú nielen na zasneženej a zľadovatenej vozovke, ale aj na mokrých cestách, pretože taktiež pomáhajú rozptyľovať povrchovú vodu, čo znižuje šancu dostať sa do aquaplanningu. 

 

Cena zimných pneumatík

Nemusíte sa báť nejakej prehnanej ceny zimných pneumatík. Zimné pneumatiky majú vo všeobecnosti rovnakú cenovku ako letné pneumatiky. Keď prezúvate zimné pneumatiky, odporúča sa, aby ste ich nazuli na náhradnú súpravu kolies, najlepšie oceľové, pretože sú o niečo lacnejšie a ideálne do zimného počasia.

  

Môžu sa používať zimné pneumatiky po zvyšok roka? 

Odporúčame vám, aby ste zimné pneumatiky používali iba v chladnom období. Keď teploty vystúpia nad 7 stupňov, letné pneumatiky majú oveľa lepšie vlastnosti pred zimnými pneumatikami, pokiaľ ide o trakciu a brzdnú dráhu. Zároveň opotrebenie zimných pneumatík je výrazne vyššie v letných mesiacoch za vysokých teplôt, ako počas zimy. 

 

Je možné kombinovať zimné a letné pneumatiky? 

Možno vám napadlo, že zimné pneumatiky by ste mohli kombinovať s letnými alebo celoročnými. Však ak by ste dali zimné pneumatiky len na hnaciu nápravu, tak by ste ušetrili. Avšak nie je to tak a je potrebné mať zimné pneumatiky na všetkých kolesách vozidla

Súvisí to so spomínanou priľnavosťou. Stačí, že i len jedno koleso na vozide nebude správne doliehať na vozovku a veľmi ľahko sa môžete dostať do šmyku a skončiť mimo cesty. Preto zimné pneumatiky nikdy nekombinujte s letnými či celoročnými. 

 

Zimné pneumatiky a legislatíva

Povinnosť používania zimných pneumatík určuje aj slovenská legislatíva. Zákon o cestnej premávke hovorí o povinnosti používania zimných pneumatík od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Ak by ste tak neurobili, koledujete si zbytočne o mastnú pokutu. 

Taktiež je potrebné si dať pozor na hĺbku dezénu. Pri zimných pneumatikách je povolená minimálna hĺbka dezénu 3mm, pričom z bezpečnostných dôvodov sa odporúča vymeniť zimné pneumatiky, ak ich hĺbka dezénu je menšia ako 4 milimetre. 

 

zimne pneumatiky.png
 

saec-new.png

vyber baterie.png

4 najčastejšie chyby pri kúpe autobatérie

Rozhodli ste sa kúpiť novú autobatériu? V tom prípade sa vyhnite najčastejším chybám pri jej výbere. V tomto článku sa pozrieme na 4 z nich, na ktoré by ste si mali dať pozor, aby ste svoje rozhodnutie a kúpu o nejaký čas neľutovali. Poďme na to!

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS
OK, súhlasím

Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov fungovania niektorých služieb. Viac informácii.