Vaše vozidlo volá po našich produktoch? Odkryte tajné ingrediencie pre maximálny výkon!

Kategórie

 

shop-roku-02.png

shop-roku-01.png

saec-new.png

Ako často kontrolovať množstvo oleja v motore?

To, že motorový olej treba pravidelne meniť už pravdepodobne viete. Viete však, ako často kontrolovať hladinu motorového oleja? Práve na to sa pozrieme v tomto článku, v ktorom si ukážeme aj postup ako to urobiť správne.

Kontrola aspoň raz mesačne 

Motorový olej je zásadná vec, ktorú je potrebné mať pod dohľadom z hľadiska údržby. To znamená, že by ste mali skontrolovať hladinu motorového oleja vozidla najmenej raz mesačne. Lepšie však urobíte, ak skontrolujete motorový olej aj viackrát, než len raz za mesiac. 

Môže sa stať, že váš motor spaľuje motorový olej alebo v nejakom mieste pomaly uniká. V takom prípade by ste o tom mali vedieť čo najskôr, aby ste mohli problém identifikovať a následne ho aj vyriešiť. 

 

Množstvo oleja merajte najskôr 5 minút po vypnutí motora

Kontrola hladiny oleja vo vašom aute vám nezaberie viac ako pár minút, no na presné odčítanie mierky musíte vypnúť motor a počkať aspoň päť minút. Je to z toho dôvodu, že olej, ktorý sa pumpuje do motora pomocou olejového čerpadla, potrebuje určitý čas na to, kým stečie naspäť do olejovej vane pod motorom.

Taktiež by ste sa mali ubezpečiť, že vaše auto je zaparkované na rovnom povrchu a že hladinu oleja na mierke kontrolujete až potom, čo ho handričkou zotriete a ponoríte druhýkrát do olejovej vane. Popri kontrole množstva oleja v motore odporúčame skontrolovať aj tlak vzduchu v pneumatikách či iné kvapaliny, akou je napríklad chladiaca zmes

 

Čo sa stane, ak v motore nie je dostatok oleja? 

Hladina oleja na mierke by vás mala znepokojovať viac ako jeho vzhľad. Motor, ktorý spaľuje veľa oleja, môže mať opotrebované ventily, piestne krúžky alebo iné diely, ktoré je potrebné vymeniť. Aj keď ste si pod vozidlom nevšimli kaluže oleja, mohlo dôjsť k úniku oleja

V obidvoch prípadoch môže nízka hladina oleja v konečnom dôsledku znamenať, že ho nie je dosť na namazanie všetkých častí motora, ktoré to potrebujú. To následne zvyšuje opotrebenie jednotlivých častí a môže to viesť až k ich úplnému zničeniu

Okrem toho olej cirkulujúci okolo motora pomáha ochladzovať pohyblivé časti, takže jeho nedostatok môže spôsobiť, že motor sa bude prehrievať. Je teda oveľa lepšie zistiť nízku hladinu oleja skôr, ako neskôr, pretože čím dlhšie bude motor v takomto stave pracovať, tým väčšia bude šanca na nákladné opravy. Pri veľmi nízkej hladine motorového oleja sa môže stať i to, že pohyblivé časti sa navzájom spoja

 

Farba nie je dôležitá

Keď kontrolujete hladinu oleja v motore, s najväčšou pravdepodobnosťou bude čierny. Keď pridávate do motora nový olej, tak si môžete všimnúť, že jeho farba je jantárová. Olej však veľmi rýchlo stmavne a nakoniec získa úplne čiernu farbu. 

Aj keď sa vám môže zdať, že takáto farba poukazuje na potrebu výmeny oleja, nie je to tak. Pri intervaloch výmeny oleja by ste sa mali riadiť vždy časom alebo počtom najazdených kilometrov. Buď teda vymeníte olej raz ročne alebo každých 10 000 najazdených kilometrov. Farba bude čierna takmer vždy a to vás nemusí znepokojovať. 

 

Postup, ako skontrolovať hladinu motorového oleja

Postup je veľmi jednoduchý a množstvo olejového oleja tak môžete skontrolovať v nasledujúcich piatich krokoch: 

 

1.     Otvorte kapotu vášho vozidla a položte ju na podperu.

2.     Nájdite mierku oleja a vytiahnite ju. Ak ju nenájdete, použite svoj manuál, v ktorom sa dozviete, kde sa nachádza. 

3.     Mierku oleja utrite o handru alebo servítku a vložte naspäť do olejovej vane.

4.     Po vložení mierku opäť vytiahnite a skontrolujte, či je hladina v rámci odporúčanej úrovne uvedenej na mierke.

5.     Ak je hladina oleja nízka, doplňte motorový olej a potom nasledujúci týždeň skontrolujte, či nedochádza k úniku oleja.

kontrola oleja.jpg
 

saec-new.pngshop-roku-01.png             shop-roku-02.png

 

 

auto-nestartuje-ake-su-priciny.jpg

Auto neštartujte: aké sú príčiny, kde je problém a čo s tým?

Stojíte pred autom, ktoré nechce štartovať a pýtate sa, čo sa deje? Problémy so štartovaním môžu byť frustrujúce a to práve preto, že za nimi vie byť mnoho príčin,od vybitej batérie po závažnejšie mechanické problémy. Práve preto sa teraz zameriame na to, ako identifikovať zdroj problému, ako ho...

© Copyright 2015 ERING s.r.o. Všetky práva vyhradené. web generuje redakčný systém WEB CMS